Oznaka: Okolje

OKOLJE

Kakovost zraka po svetu: Kje na lestvici je Slovenija?

Samo sedem držav na svetu je leta 2023 doseglo varne ravni onesnaženosti zraka, kaže poročilo švicarskega podjetja za tehnologijo kakovosti zraka IQAir.

Preberite več

OKOLJE

Trenutka kakovost zraka v Sloveniji – treba je ukrepati!

Trenutna opozorila o onesnaženosti zraka, ki jih izdaja Agencija za okolje (ARSO), odražajo potrebo po skupnem delovanju vseh deležnikov za izboljšanje kakovosti zraka v Sloveniji.

Preberite več

AKTUALNO

Zakaj bi morali zaščititi slovenska semena?

Ali bo res zakonodaja o novih genomskih tehnikah pridelave rastlin ter patentiranju semen bistveno vplivala na prenovo prehranskih sistemov, odvisnost od prehranske varnosti od korporacij in kaj lahko posameznik in družba storimo za lastno samooskrbo in večjo prehransko varnost?

Preberite več

Vsebina iz revije

Do leta 2050 bo v Evropi zraslo skoraj 100 novih jedrskih elektrarn

V svetu trenutno obratuje 415 jedrskih reaktorjev za proizvodnjo električne energije v 33 državah (sem niso všteti raziskovalni reaktorji in reaktorji za pogon plovil), 62 jedrskih reaktorjev gradijo, število najavljenih novogradenj do leta 2050 pa samo v Evropi dosega številke blizu 100, pravijo na Ministrstvu za okolje, prostor in energijo. Kaj pa v Sloveniji?

Preberite več

Vsebina iz revije

Kako zelena je energija iz vetra?

Tudi Slovenija ima kar nekaj vetrnega potenciala, ki bi ga lahko izkoristili za pridobivanje električne energije, so ugotovili na pristojnem ministrstvu. A nasprotniki so prepričani, da so okoljski vplivi vetrnih elektrarn večji od koristi, ki jih prinašajo.

Preberite več

Vsebina iz revije

Zeleni prehod naj bo tudi pravičen

Elektroenergetska panoga ima v zelenem prehodu pomembno vlogo, saj gre za ključno vprašanje prihodnje energetske neodvisnosti, varnosti in trajnosti. Številne družbe so tako v ta namen že usmerile sredstva in napore.

Preberite več

AKTUALNO

Novo poročilo: Rekordno število smrti zaradi vročine leta 2023

Skoraj polovica svetovnega kopnega je vsaj en mesec doživela ekstremno sušo.

Preberite več

OKOLJE

COP16: Biotska raznovrstnost na zaščitenih območjih upada hitreje?

Znanstveniki so preučili indeks nedotaknjenosti biotske raznovrstnosti, ki ocenjuje zdravje biotske raznovrstnosti kot odziv na človekov pritisk.

Preberite več

OKOLJE

Pri odkritju življenja pod morskim dnom sodelovala Slovenca

V reviji Nature Communications objavili odkritje ekosistema pod morskim dnom na vzhodnem Pacifiškem grebenu

Preberite več

Vsebina iz revije

Večino nevarnih odpadkov izvozimo

V zadnjih letih se količina proizvedenih nevarnih odpadkov v Sloveniji povečuje, pri tem pa glavnino predstavljajo tisti, nastali v industriji. Zaradi pomanjkanja ustreznih zmogljivosti se jih večina izvozi iz države.

Preberite več

Vsebina iz revije

Vsak posameznik vsako leto ustvari okoli pol tone komunalnih odpadkov

V Sloveniji upoštevamo hierarhijo ravnanja z odpadki, zagotavljajo na Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo. Tako smo po zadnjih podatkih (ti so za leto 2022) predelali veliko več odpadkov, kot smo jih odstranili, dosegli smo tudi predpisane cilje na področju recikliranja.

Preberite več

Vsebina iz revije

Mikroplastika kvari naše zdravje in spreminja celotne ekosisteme

Plastika zaradi čedalje večjih količin negativno vpliva na osnovne fizične in kemijske procese. Njeni vplivi so izredno raznoliki in obsežni in jih šele začenjamo dobro razumeti. Obstajajo dokazi, da vpliva tako na živalski kot rastlinski svet, pa tudi na ljudi – nekateri mikrodelci plastike lahko prehajajo stene organov, celične membrane in vstopajo v krvni obtok ter v različne organe, vključno z jetri, pljuči in možgani.

Preberite več
Close