Oznaka: kmetijstvo

ZANIMIVO

Kaj se zgodi, ko cela država postane ‘bio eko’ in prepove pesticide?

Indijska država Sikkim je primer trajnostnega kmetijstva že od leta 2016 je prva popolnoma organska država na svetu. To v praksi pomeni...

Preberite več

OKOLJE

Kako bo Slovenija krepila podnebno odpornost?

Ministrstvo za naravne vire in prostor je eden od 15 partnerjev v sedemletnem projektu LIFE4ADAPT, ki ga vodi Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo.

Preberite več

AKTUALNO

Kaj je na farmi kokoši nesnic ugotovila inšpekcija?

Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) je 10. januarja 2025 uvedla izredni nadzor v zvezi z zaščito živali na kmetijskem gospodarstvu reje nesnic v obogatenih kletkah na območju Gornjih Ivancev.

Preberite več

AKTUALNO

Rejne živali v Sloveniji še vedno v kletkah – kdaj bo to prepovedano?

Ob nedavnem mednarodnem dnevu rejnih živali smo na pristojno ministrstvo naslovili nekaj perečih vprašanj o tem, kako je za dobrobit rejnih živali poskrbljeno pri nas.

Preberite več

AKTUALNO

Svetovni dan rejnih živali – v kakšnih pogojih živijo v Sloveniji?

Ob včerajšnjem Svetovnem dnevu rejnih živali smo za komentar o razmerah in pogojih njihovih življenj zaprosili Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Center za dobrobit živali ter organizacijo AETP Slovenija, ki zavzeto opozarja na grozljive razmere.

Preberite več

AKTUALNO

Z novim projektom Varna paša do boljšega sobivanja z volkovi in medvedi?

Tematika vpliva velikih zveri na kmetijstvo je aktualna že vrsto let. Čeprav sta populaciji volka in medveda v Sloveniji v ugodnem stanju, je za njuno dolgoročno ohranjanje ključno, da ju ljudje sprejemajo v svojem okolju.

Preberite več

OKOLJE

Kmete na Danskem čaka nov davek na kravje ‘izpuste’ – toliko bo znašal

Svetovni prehranski sistem močno prispeva k podnebni krizi, saj povzroči približno tretjino emisij toplogrednih plinov. Še posebej...

Preberite več

AKTUALNO

Bo hrana v prihodnosti zrasla v zemlji, v vodi ali v laboratoriju?

Bi tudi vi radi vedeli, ali je hrana na vašem krožniku rastla preko substrata v vodi (hidroponika, akvaponika), preko airponike, kjer so tudi korenin rastlin v zraku, na konvencionalen klasičen način, sonaravno (ekološko, biodinamično, permakulturno) ali pa je “zrasla” v laboratoriju?

Preberite več

ZANIMIVO

Mejice v kmetijstvu ne le za meje – tudi za biotsko raznovrstnost!

“S triletnim projektom Mejice kot podpora biotski raznolikosti, ohranjanju tradicionalnega in izginjajočega kulturnega vzorca slovenskega podeželja ter zagotavljanju ekosistemskih storitev so uspešno izvedli vračanje mejic v kmetijsko krajino in poudarili njihov pomen za kmetijstvo in kulturno krajin,” so povedali v Notranjskem parku.

Preberite več

ZANIMIVO

Divje sorte sadnega drevja pomembne za trajnostno kmetijstvo

Na Nacionalnem inštitutu za biologijo so letos pričeli izvajati FuitDiv projekt za izkoriščanje neizkoriščenega potenciala raznovrstnosti divjih sort sadnega drevja za trajnostno kmetijstvo.

Preberite več

AKTUALNO

Kmetijsko gozdarska zbornica odločno proti mesu iz laboratorija

“𝘑𝘦 »𝘭𝘢𝘣𝘰𝘳𝘢𝘵𝘰𝘳𝘪𝘫𝘴𝘬𝘰 𝘮𝘦𝘴𝘰« 𝘳𝘦𝘴 č𝘪𝘴𝘵𝘰 𝘪𝘯 𝘦𝘵𝘪č𝘯𝘰, 𝘱𝘳𝘪𝘥𝘰𝘣𝘭𝘫𝘦𝘯𝘰 𝘣𝘳𝘦𝘻 𝘻𝘢𝘬𝘰𝘭𝘢 ž𝘪𝘷𝘢𝘭𝘪 𝘪𝘯 𝘰𝘬𝘰𝘭𝘫𝘶 𝘱𝘳𝘪𝘫𝘢𝘻𝘯𝘰? 𝐆𝐫𝐞 𝐳𝐚 𝐳𝐦𝐨𝐭𝐨!” so na družabnem omrežju delili na Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije (KGZS).

Preberite več

AKTUALNO

Bo vezana reja goveda, ki jo ima 73 % slovenskih kmetij, prepovedana?

V Sloveniji je več kot 20.000 kmetijskih gospodarstev s sistemom vezane reje goveda.

Preberite več
Close