Potem ko so se zaključila intervencijska dela, smo v Sloveniji po lanskoletnih avgustovskih poplavah, ki so po končni oceni povzročile za 9,9 milijarde evrov škode, na začetku večletne obnove prizadetih območij. Po podatkih vlade RS je bilo do vključno 12. marca 2024 za pomoč in sanacijo posledic poplav iz državnega proračuna izplačanih 611 milijonov evrov, kar pomeni, da glavnina izplačil še sledi. In tu so najbrž priložnosti za gospodarstvo, torej tudi za gradbeni sektor. Vlada v sodelovanju z občinami pripravlja dolgoročni sanacijski program, vendar do zaključka redakcije ta še ni bil javno objavljen. Jasno pa je, da bo sanacija trajala bistveno dlje kot intervencijski ukrepi, torej kar nekaj let.

Nadgradnje železniških postaj in odsekov prog

V skladu z veljavnim državnim proračunom za letošnje leto ima Direkcija RS za infrastrukturo (DRSI) načrtovanih 469,3 milijona evrov za železniški promet in infrastrukturo, od tega 320,8 milijona evrov za naložbe in 101,7 milijona evrov za vzdrževanje infrastrukture.

Po podatkih DRSI je bilo konec marca v teku javno naročilo za nadgradnjo osrednjega dela železniške postaje Ljubljana (fazi B in C), za katero je rok za oddajo ponudb 26. april 2024. Prav tako je v teku pregled ponudb za nadgradnjo železniške postaje Jesenice. Sicer pa si gradbeniki lahko v tem letu obetajo še prijavo na izvedbo še nekaj večjih projektov, saj DRSI letos načrtuje še nekaj večjih javnih naročil na področju nadgradnje železniških postaj in obnove odsekov železniških prog na območju Posavja, Štajerske in osrednje Slovenije.

Večja javna naročila na področju železniške infrastrukture še načrtovana v 2024:

  • nadgradnja železniške postaje Krško,
  • nadgradnja železniške proge Ljubljana–Divača (nadgradnja postaje Brezovica, postaje
    Preserje in gradnja postajališča in podvoza Vnanje Gorice),
  • nadgradnja železniške postaje Sevnica,
  • nadgradnja železniške proge na odseku Maribor–Ruše.

Vir: Direkcija RS za infrastrukturo

Rekonstrukcije državnih cest

Dobrih 256 milijonov evrov je v letošnjem proračunu RS predvidenih za cestni promet in infrastrukturo. Na tem področju so po podatkih DRSI v teku trenutno večja javna naročila za rekonstrukcijo ceste Mežica–Črna, ureditev postajališč in parkirišč v Triglavskem narodnem parku (TNP) in rekonstrukcija ceste Dravograd–Ravne, za katero je bil rok za oddajo ponudb 8. april.

V letu 2024 pa na DRSI načrtujejo še druge večje projekte, za katere bodo v prihodnje objavljena javna naročila, in sicer ureditev Šmarske ceste v Kopru (2. odsek), rekonstrukcija ceste Bresternica–Jurij, sanacija zidov in brežin Trebija–Sovodenj, rekonstrukcija ceste Podlubnik–Praprotno, most čez Kamniško Bistrico v Domžalah, most čez Kamniško Bistrico v Dolu, rekonstrukcija ceste Zdole–Krško in gradnja ukrepov za dvoživke na cesti Mlačevo–Rašica (Radensko polje).

Dobrih 256 milijonov evrov je v letošnjem proračunu države predvidenih za cestni promet in infrastrukturo.

Večja javna naročila na področju cestne infrastrukture še načrtovana v 2024:

  • ureditev Šmarske ceste v Kopru (2. odsek),
  • rekonstrukcija ceste Bresternica–Jurij,
  • sanacija zidov in brežin Trebija–Sovodenj,
  • rekonstrukcija ceste Podlubnik–Praprotno,
  • most čez Kamniško Bistrico v Domžalah,
  • most čez Kamniško Bistrico v Dolu,
  • rekonstrukcija ceste Zdole–Krško,
  • gradnja ukrepov za dvoživke na cesti Mlačevo–Rašica (Radensko polje).

Vir: Direkcija RS za infrastrukturo

Za naložbe v prestrukturiranje premogovnih regij 68,7 milijona evrov

Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport bo v okviru razpisov »Spodbujanje velikih investicij za večjo produktivnost in konkurenčnost v Republiki Sloveniji«, v okviru »Sklada za pravični prehod – Produktivne naložbe v gospodarsko prestrukturiranje v Zasavski in SAŠA premogovni regiji v obdobju 2023-2026« in skozi Javni razpis »Sofinanciranje športne infrastrukture« del sredstev namenil tudi gradnji.

Za naložbe v prestrukturiranje v Zasavski in SAŠA premogovni regiji za obdobje 2023–2026 ministrstvo v Načrtu razvojnih spodbud za letos načrtuje 68,7 milijona evrov nepovratnih sredstev, do katerih bodo upravičena podjetja, razpisi pa naj bi bili objavljeni predvidoma v drugem kvartalu letošnjega leta.

Za obnove športnih objektov 32,42 milijona evrov

Za sofinanciranje obnove javnih večnamenskih športnih dvoran ali telovadnic in posodobitev ali vzpostavitev novih javnih zunanjih športnih površin ima ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport v Načrtu razvojnih spodbud na voljo 32,42 milijona evrov nepovratnih sredstev, za katera bodo lahko kandidirale slovenske občine. Ti razpisi bodo po načrtih predvidoma objavljeni v drugem kvartalu letošnjega leta.

V Sloveniji smo po lanskoletnih avgustovskih poplavah, ki so po končni oceni povzročile za 9,9 milijarde evrov škode, na začetku večletne obnove prizadetih območij.

Vrtci, objekti kulturne dediščine, stanovanja

Preverili smo še aktualne razpise nekaterih mestnih občin. Na Mestni občini Ljubljana je še do 15. aprila aktualen razpis dobave in vgradnje opreme za kopališče Ilirija, do 26. aprila je še odprt javni razpis za izgradnjo vrtca Galjevica, do 16. maja pa Javni stanovanjski sklad MO Ljubljana izbira izvajalca gradnje stanovanjske soseske Litijska–Pesarska.

Na spletni strani Mestne občine Novo mesto sta med aktualnimi razpisi dva razpisa s področja urejanja cest in ulic, in sicer razpis za ureditev Westrove ulice in javni razpis za ureditev ceste 1 OPPN ŠRP Češča vas.

Mestna občina Maribor pa bo sofinancirala obnove nepremične kulturne dediščine na svojem območju, saj želijo spodbuditi razvoj in oživljanje mesta. Lastniki objektov se lahko na razpis za sofinanciranje prijavijo še do 26. aprila.

(Visited 145 times, 1 visits today)
Close