Digitalizacija in umetna inteligenca prinašata velike spremembe v logistične procese, izboljšujeta njihovo učinkovitost, zmanjšujeta stroške in omogočata boljšo prilagodljivost spreminjajočim se zahtevam trga, pravi mag. Gregor Rak, ravnatelj Višje prometne šole Maribor.

Spremembe so dogajajo na področju avtomatizacije procesov dela (zmanjševanje administracije dela), v transportu (avtomatizirano razporejanje prevozov, optimizacij poti in tovora) in v intralogistiki (optimalno razporejanje blaga in ljudi) …

Velike spremembe se dogajajo na področju robotizacije in avtomatizacije procesov skladiščenja blaga (AMR/AGV avtonomna vozila, AS/RS skladiščni sistemi, kolaborativni roboti). Podjetja s pomočjo napovedne analitike in uporabe umetne inteligence napovedujejo potrošniške trende ter izboljšujejo upravljanje zalog in nadzor nad podatki o dobavni verigi.

Blockchain tehnologija se uveljavlja po korakih

Dr. Jakob Marolt iz Laboratorija za kognitivne sisteme v logistiki Fakultete za logistiko Univerze v Mariboru razlaga, da je bilo v zvezi z blockchain tehnologijo v preteklosti veliko navdušenja, vendar pa se je pomembno osredotočiti na njeno praktično uporabo. Blockchain tehnologija omogoča varno in decentralizirano beleženje in preverjanje transakcij (dogodkov) v nespremenljivi digitalni knjigi zapisov. V logistiki se tako lahko blockchain tehnologija uporablja za sledenje izdelkom od izvora do končnega uporabnika, kar povečuje preglednost in zaupanje v dobavno verigo.

(Visited 8 times, 8 visits today)
Close