V jesenskem času, ki se približuje, bo zelo pomembno, da je naš imunski sitem v čim bolj optimalnem stanju in tako pripravljen na boj s številnimi virusi, tudi virusom SARS-CoV-2. Kaj svetujejo strokovnjaki kitajske tradicionalne medicine (KTM)?
»Krepitev imunskega sistema se nanaša na to, da celicam imunskega sistema omogočimo, da zlahka opravljajo svoje delo. Če bo telo popolnoma zdravo in deluje, bo to veliko lažje kot v primeru, da je telo oslabljeno zaradi stresa, bolezni ali podhranjenosti,« pravi Špela Hočevar iz Hiše TKM.
Poudari, da tradicionalna kitajska medicina ne daje poudarka neposredno krepitvi imunskega sistema, temveč krepitvi celotnega telesa, saj le to imunskemu sistemu omogoči optimalno delovanje. »Ker imunski sistem prebiva v krvnem in limfnem sistemu, je pravilna cirkulacija teh sistemov bistvenega pomena za dobro zdravje,« pravi sogovornica.
Kako torej okrepiti telo, da bo pripravljeno na boj z virusi?
Špela Hočevar svetuje:
- Privoščite si dovolj počitka
Odrasel posameznik potrebuje osem ur spanca dnevno. Optimalno je, da se spat odpravimo med 21.30 in 22.30. Zaspati morate vsaj v 20 minutah in spati kosu osem ur.
Zjutraj, ko se zbudite, morate biti spočiti in polni energije za nov dan. V popoldanskih urah si lahko privoščite še krajši počitek (15 – 30 minut); najbolj optimalno je počivati po obroku.
- Uravnovesite stres
Stres je v današnjem svetu prisoten povsod. Pomembno je, da se ga naučimo obvladovati in sproščati.
Popoldan po službi in v večernih urah ne smete biti obremenjeni s stresnimi dogodki dneva. Če se ta obremenjenost pojavlja, je treba reagirati.
- Redno gibanje
Redno gibanje je pomembno za imunski sistem, saj je tako telo v kondiciji. Poleg športnih aktivnosti se svetuje, da se izogibamo dvigalom (gremo raje po stopnicah), poskušamo iz točke A na točko B priti s kolesom, če je to mogoče, in podobno.
- Terapije
Imunski sistem lahko okrepite s pomočjo akupunkture in zeliščnih prehranskih dopolnil.
Točki, ki krepita imunski sistem, sta ST36 in spleen 6.
Na kitajskem COVID-19 zdravijo tudi z akupunkturo
Kot pravi sogovornica, se na Kitajskem pri okužbi z virusom SARS-CoV-2 poslužujejo terapij akupunkture in zeliščnih prehranskih dopolnil. »Trenutno to pri nas še ni dovoljeno, saj se mora posameznik v primeru okužbe in razvite bolezni izolirati,« pove in doda, da je treba pri vsaki okužbi veliko počivati, piti in jesti lažje prebavljive obroke, ki pa so hranilno bogati – torej različne mesno zelenjavne juhe.