Neskončno število diet, posebnih prehranskih režimov, prehranskih dodatkov, nasvetov in trikov obstaja za hujšanje – za izgubo odvečne maščobe. Mnogo teh pa ne da pravih rezultatov. A prava strategija tiči v hormonih.
Da bi razumeli, kako funkcionira naše telo, moramo najprej vedeti, kaj je maščoba. Njena vloga je, da nam pomaga skladiščiti hranila, ščiti naše organe, maščobne celice pa imajo receptorje za npr. vitamin D, hormone estrogen, testosteron, tiroid, kortizol, insulin in za hormone, ki nam povedo, kdaj nehati jesti. Številni od teh pomagajo pri nadzoru prebavne energije, želje po hrani, anksioznosti, spanja, stresa … Maščobne celice so vključene tudi v protivnetne procese in pomagajo uranavati krvni tlak.
Ena od številnih napačnih domnev o maščobi je, da je vsa maščoba enaka, kar pa ni res. Gre za t.i. rjavo in belo maščobo. Pri izgubljanju teže gre za belo, v teh celicah je energija. Če povečamo delež rjave maščobe, to na telo vpliva pozitivno.
S hujšanjem pošiljamu telesu številne različne signale. Ko po strogi dieti nehamo hujšati, je to verjetno znak zmede v hormonih.
Estrogen
Estrogen je eden o glavnih vzrokov, zakaj se zdi, kot da se naša teža nikamor ne premakne. Ko je hormon v ravnovesju, nam pomaga uravnavati telesno težo, ko pa ni, lahko povzroča tako kopičenje maščobe kot tudi željo po sladki in nezdravi hrani. Poleg tega lahko upočasni ščitnico s tem pa tudi metabolizem, zaradi česar moramo biti še na bolj dosledni dieti in telovadnem režimu, če se želimo znebiti odvečnih zalog.
Inzulin
Inzulinska rezistenca je drug najpogostejši razlog za povečano telesno težo, kaže se predvsem z nalaganjem maščobnih blazinic okoli trebuha. Zaradi preveč stresa, premalo spanja in nezdrave prehrane lahko pride do izgorelosti celic, ki posledično vase ne spustijo inzulina. Problem je v tem, da inzulin v celice prinaša glukozo, torej energijo. In če so celice brez nje? Močno povečan apetit, in to ne po kislem zelju.
Inzulinska rezistenca je začetna faza sladkorne bolezni tip 2.
Kortizol
Preveč stresa za telo (pa naj bo to stres, kot si ga vsi predstavljamo ali pa le prehudo naporen vsakdan) povzroča dvig ravni kortizola. Stresni hormon, ki povzroča kopičenje maščobe, hkrati pa dviguje raven inzulina in s tem lahko privede do inzulinske rezistence. Poleg stresa ga zvišuje tudi visoka raven estrogena. Zapleten hormonski krog.
Kako lahko uravnovesimo hormone?
In kaj lahko storimo, da se izvijemo iz tega kroga? Začnemo s koraki, ki so nam blizu – izberemo zdravo prehrano, zelenjavo, ki jo imamo radi. Ni treba, da je to brokoli, če ga ne marate, izberite špinačo, zelje ali ohrovt. Ali pa solato. Bistveno je, da spravimo estrogen v ravnovesje. Nastavimo si alarm in dvakrat na dan nekaj minut globoko dihajmo, če ni časa za daljšo meditacijo. Pomembno je, da se zavedamo, da je vsako telo drugačno in da tudi pri hujšanju ostanemo sproščeni, si damo čas in se bolj kot na tehtnico in dieto osredotočamo na zdravje ter dobro počutje. V oboje pa vsekakor spada dovolj spanja, manj stresa in nam prijetna oblika gibanja na svežem zraku.
Vir: heartysoul