Sladkorna bolezen je v porastu tako v Sloveniji kot svetu. Še posebej narašča število prebivalcev s sladkorno boleznijo tipa 2, kar je večinoma povezano s staranjem prebivalstva in neugodnimi spremembami v življenjskem slogu, zaradi česar naraščajoči trend pričakujemo tudi v prihodnje.
Sladkorna bolezen je v porastu tudi v Sloveniji, na kar nakazuje 15 % povišanje števila bolnikov, ki zaradi sladkorne bolezni prejemajo zdravila.
V Sloveniji ima, podobno kot v drugih evropskih državah, okoli 90 odstotkov bolnikov sladkorno bolezen tipa 2, precej redkejše pa so druge oblike sladkorne bolezni, zato se o njih tudi zelo malo govori.
Letos poudarek na retinopatiji ter na preventivi
Letošnje geslo svetovnega dne sladkorne bolezni je ‘Sladkorna bolezen na očeh’, s čimer se poudarja pomen preventivnih aktivnosti za preprečevanje diabetične retinopatije, ki je eden od možnih zapletov sladkorne bolezni in lahko vodi v slepoto.
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje poudarjajo pomen promocije zdravja in preventivnih ukrepov, s katerimi lahko sladkorno bolezen tipa 2 preprečimo ali odložimo na kasnejše življenjsko obdobje oz. preprečimo kasnejše zaplete v razvoju bolezni.
Ni pa vsaka sladkorna bolezen tip 2 in nima vsak diabetik prekomerne teže!
Kakšne oblike sladkorne bolezni poznamo, si preberite s klikom na povezavo:
Različni tipi sladkorne bolezni.
Simptomi, ki opozarjajo na sladkorno bolezen:
- izrazito povečan občutek žeje
- pogosto uriniranje
- hitra izguba telesne teže
- poslabšanje vida
- nenehna utrujenost
Možni zapleti sladkorne bolezni:
- bolezni srca in ožilja
- odpoved delovanja ledvic
- slepota
- amputacija nog