Komaj smo ga čakali, kajne? Da bo poletje zdravo in lepo, v veliki meri lahko poskrbimo sami. Predvsem tako, da se dobro zaščitimo pred soncem.
Za zdravo poletje (in kožo)
1. Med 11.00 in 16.00 uživajmo v senci
2. Liter in pol do dva litra vode na dan!
3. Sadje in zelenjava, zelenjava in sadje, na 1001 način
4. Pokrivalo in sončna očala
Vseeno pa ne gre brez sončne kreme. Zbrali smo nekaj nasvetov strokovnjakov:
- Za obraz, ki je najbolj izpostavljen, uporabimo izdelke z zaščitnim faktorjem najmanj 20.
- Za vse, ki so na soncu radi aktivni, strokovnjaki priporočajo uporabo lahkih losjonov v obliki razpršila ali hitro vpojnih gelov ter lahkih krem, ki nudijo učinkovito zaščito brez dodatne maščobne plasti – ta namreč onemogoča normalno dihanje in znojenje skozi kožo.
- Kreme in losjoni lahko vsebujejo mineralne ali kemijske filtre. Kreme z kemijskimi filtri je potrebno nanesti že kakšno uro pred izpostavljanjem soncu, medtem ko je pri kremah z mineralnimi filtri (to so tiste, ki puščajo belo sled) zaščita dosežena takoj.
- Številke, ki opredeljujejo zaščitni faktor, predstavljajo samo zaščito pred UVB žarki – ti prizadenejo kožno povrhnjico in povzročajo sončne opekline. UVA zaščita pa mora dosegati vsaj 1/3 označenega zaščitnega faktorja za UVB žarke. UVA žarki prodirajo bolj globoko v kožne plasti, povzročajo prezgodnje staranje kože, izgubo prožnosti, povečujejo nevarnost za nastanek melanoma. Zaradi pomembnosti zaščite pred temi žarki strokovnjaki svetujejo izbiro krem z višjim faktorjem.
- Kratice na kremah za sončenje: ZF je kratica za ‘zaščitni faktor’ in je slovenska različica kratice ‘SPF’ (sun protect factor). ZF oz. SPF 15 nam pove, da se čas izpostavitve na soncu brez opeklin poveča za 15-krat. Če nas torej brez zaščite sonce opeče po 10 minutah, nas s to zaščito opeče po 150 minutah.
- Kozmetični izdelki, ki vsebujejo zaščitni faktor manj kot 6, ne smejo imeti oznake, da ščitijo pred soncem.
(Visited 152 times, 1 visits today)