Od takrat so v okviru krajših srečanj skušali nadgraditi in poenostaviti uporabljene metode ter rešiti probleme, ki so se pojavljali v prvem terminu. Za dokončanje paviljona pa bo potrebnih še nekaj stebrov, zato bo se bo do konca oktobra zvrstilo še nekaj tovrstnih delavnic.
V kontekstu trajnostne gradnje je zemlja zopet aktualna
Zemlja velja za eno najstarejših surovin, ki je dolgo prevladovala v stenah zgradb, sčasoma pa so jo iz sveta gradnje izrinili novi, sodobni materiali. A dandanes, ob iskanju trajnih in okolju prijaznih rešitev, postaja zaradi svojega nizkega ogljičnega odtisa spet vse bolj zanimiva.
Dobra je za uravnavanje vlage in ohranjanje toplote, predvsem pa je dostopna skorajda povsod. Številni strokovnjaki zato zagovarjajo nadaljnje raziskovanje tega materiala ter eksperimentiranje z novimi metodami in tehnikami, preko katerih bi bilo moč ugotoviti, na kakšen način lahko gradnja z zemljo zadosti tudi zahtevnim sodobnim standardom. To je tudi eden od osnovnih ciljev Centra za gradnjo z zemljo.
Projekt, ki je prepoznan tudi na mednarodnem nivoju
Center za gradnjo z zemljo je bil ustanovljen v letu 2021 v Dobravi pri Škocjanu. Zasnovan je bil z namenom raziskovanja in izobraževanja o naravnih gradbenih materialih in tehnikah, od svojega nastanka pa je gostil več delavnic, med njimi tudi mednarodne. V njem se redno zbirajo navdušenci nad gradnjo z zemljo, ki v okviru večdnevnih delavnic razvijajo sistem modularne gradnje z zbito zemljo. V bližini centra tako zdaj stojita že dva paviljona, ki so ju postavili udeleženci delavnic, kmalu pa se jim bo pridružil še tretji, letošnji. Letos je bil Center za gradnjo z zemljo tudi eden izmed izbranih projektov evropske nagrade za javni prostor.