Resasti bradovec (Hericium erinaceus) ali levja griva je nenavadna goba brez klobuka, saj je videti kot velika kepa visečih resic.
Raste na lesu podrtih dreves listavcev v severnih predelih Amerike, Evrope in Azije. V Sloveniji zaradi ogroženosti sodi med zavarovane vrsta gob, zato so naprodaj samo gojeni.
Zdravilen resasti bradovec
V vzhodni Aziji resasti bradovec že dolgo uporabljajo kot okusno gobo pa tudi v tradicionalni medicini. Je odličen nadomestek za meso, poleg tega pa ima tudi številne zdravilne lastnosti.
Kot zdravilo je naprodaj v prahu ali kapsulah in kot prehranski dodatek pomaga pri težavah z živčevjem in pri depresiji, demenci, pa tudi pri želodčnih, črevesnih in dermatoloških obolenjih. Uživanje je priporočljivo za izboljšanje prebave in splošnega počutja.
Okus po jastogu
Zaradi kvalitetne aminokislinske sestave ima resasti bradovec v primerjavi z drugimi gobami eno najvišjih bioloških vrednosti in je tako lahko odličen nadomestek mesu. Okus spominja na meso jastoga ali školjk, kar je še posebno privlačno.
Goba je užitna tudi surova in jo lahko pripravimo v solati. Najbolj pogosto pa jo samo na hitro popečemo na (oljčnem) olju. Odlično se poda tudi v različne omake, rižote, s testeninami ali v juhi.