Njegov rog je v resnici zob ali okel, ki ga imajo predvsem samci in lahko zraste do tri metre. Do zdaj je veljalo, da igra vlogo pri tekmovanju za partnerje, vključno s parjenjem.
Zdaj pa so raziskovalci s floridskega oceanografskega inštituta Harbor Branch in kanadskega oddelka za ribištvo in oceane, v sodelovanju z inuitskimi skupnostmi v Nunavutu v kanadikanadski visoki Arktiki, dobili dokaze, da kiti uporabljajo svoje okle za raziskovanje, hranjenje in igro.
Kiti so z okli spretni, hitri in natančni
Rezultati študije, objavljeni v reviji Frontiers in Marine Science, razkrivajo različna vedenja, ki osvetljujejo njihovo življenje.
»Narvali so znani po svojem vedenju, kjer dva ali več njih istočasno dvigne svoje okle skoraj navpično iz vode in jih prekriža, kar je lahko ritualno vedenje, da bi ocenili lastnosti potencialnega nasprotnika ali da bi te lastnosti pokazali potencialnim partnerjem,« je povedal dr. Greg O’Corry-Crowe, soavtor študije in raziskovalec na oceanografskem inštitutu Harbor Branch.
Kiti so pokazali tudi izjemno spretnost, natančnost in hitrost gibanja s svojimi okli ter se redno prilagajali, da bi sledili premikajočemu se cilju – ribam.
Okel kot harpuna
»Naša opažanja zagotavljajo jasne dokaze, da narvali lovijo ribe in uporabljajo svoje okle za neposredno interakcijo z ribami in za vplivanje na vedenje rib,” je pojasnil O’Corry-Crowe.
Dodal je še, da nekatere interakcije, ki so jih videli, so bile videti tekmovalne narave, ko je en kit blokiral ali poskušal drugemu kitu preprečiti dostop do iste ciljne ribe, medtem ko so bili drugi morda bolj subtilni, morda komunikativni in celo povezani.
Vedenje enorogov si lahko ogledate v video posnetku tule.
Vir: GNN
Dobro, da kiti niso tako lahka tarča in da njihov rog ni zanimiv za divje lovce kot je nosorogov …