Site icon Eko Dežela

Zakaj je v hribih sonce, v kotlini pa vztrajata megla in nizka oblačnost?

foto: adobestock

“Maksimalne temperature so čez dan nizke, večinoma le malo nad ničlo. V krajih kjer je vztrajala nizka oblačnost pa je bilo še hladneje,” so zapisali in napovedali, da se bo proti koncu tedna okoli postopoma začelo segrevati, najprej po višjih hribovitih predelih Slovenije.

Posledično bo temperaturna inverzija postajala vse bolj izrazita. Po marsikateri kotlini/dolini pa bi lahko vztrajala nizka oblačnost ali megla vsaj v delu jutra in dopoldneva.

Zakaj megla nekje vztraja?

Zakaj pa ponekod prej prebije meglo pa je, kot pojasnijo, predvsem odvisno od lokalne termike in vetra iznad alpskega, predalpskega sveta. “Sonce še v teh časih nima prave moči, da bi to prebilo nizko oblačnost. V višjih predelih po hribih recimo na 1000 m je seveda ob obsežnem anticiklonu nižja relativna vlaga kot nižje v dolini. Če damo še en primer je višje zrak suh recimo z 50% vlage in dobro prevetrenostjo. Tale veter lahko potem s efektom kasneje pronica tudi nižje, zrak se ob anticiklonu v pravi smeri urnega kazalca seseda in spušča. In zato lahko v bližini gor/hribov dopusti vsaj delno tranzicijo tega zraka iz hribovitega sveta tudi nižje. In tako prebije nizko oblačnost ali pa ta sploh ne nastane. Istočasno stran od hribovitega sveta nad obsežnimi kotlinami, nižinami te pomoči ni in nizka oblačnost ali megla ostane precej dlje.”

(Visited 30 times, 30 visits today)