4:04 pop ZANIMIVO

Velike zveri: Volka je treba razumeti kot stalnega prebivalca Alp

V Triglavskem narodnem parku živijo trije tropi volkov (pokljuški trop je v TNP prisoten stalno, jelovški občasno, rateški pa zelo redko).

Tomaž Skrbinšek z Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani pravi, da podobno kot drugod po Evropi tudi pri nas beležijo rast in prostorsko širitev populacij volka, ki se vrača na območja, ki jih je zgodovinsko že poseljeval.

Za volka so značilne dolge mladostne disperzije in skokovito širjenje populacij. V zadnjih letih je v Sloveniji zlasti izrazita širitev v alpski prostor, kjer ob stiku dinarske populacije z alpsko in širitvijo volkov po vzhodnih italijanskih Alpah prihaja do kolonizacije iz obeh smeri.

V zadnjih letih beležijo že tri reproduktivne trope v Alpah s pričakovanjem, da bo številčnost v prihodnje še naraščala. Volka je tako treba v Alpah začeti razumeti kot stalnega prebivalca in ne le kot občasnega gosta ter se začeti intenzivno soočati z izzivi, ki ga njegova prisotnost predstavlja za ljudi, ki tam živijo, je prepričan Skrbinšek.

Škodni primeri – volku se pridruži tudi šakal

Na območju Triglavskega narodnega parka in Lovišča s posebnim namenom (LPN) Triglav po besedah Blaža Černeta iz Zavoda za gozdove Slovenije beležijo približno 40 škodnih primerov na letni ravni po velikih zvereh in šakalu. Praktično vsa škoda je povzročena na drobnici, pretežno na ovcah. Na dveh tretjinah škodnih primerov je povzročitelj volk, predvsem na primorski strani pa se mu pridružuje še šakal.

Najboljša zaščita – kombinacija različnih načinov

Hubert Potočnik z Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani, pravi, da je volk velik plenilec, in da pri nas glavni del njegovega plena predstavljajo jelenjad, srnjad, pa tudi divji prašič in domače pašne živali, kjer lahko pride v stik z njimi. Za alpska območja z razpršeno planinsko pašo zaenkrat ni enostavnih visoko učinkovitih metod za preprečevanje konfliktov, z uporabo kombinacije različnih načinov ter ustreznimi sredstvi za poplačilo škod in spodbujanje njihove uporabe pa se da stopnjo konfliktov zmanjšati.

Med uveljavljenimi ukrepi so uporaba elektrike (večžične elektroograje, elektromreže), pomoč živali (pastirski psi, osli, lame), fizična in mehanska zaščita (staje, obore), odvračala (svetlobna, kemična, elektronska) in prisotnost človeka.

Vir: JZ TNP

(Visited 192 times, 2 visits today)
Close