Velika uharica je vrsta, ki jo zaznamujeta značilna čopka na glavi, po katerih je dobila ime. Gre za največjo vrsto sove v Evropi, ki gnezdi v skalnatih stenah v bližini odprtih, travnatih lovišč, zato je pri nas še posebej razširjena predvsem na Krasu in vzdolž Kraškega roba, v Vipavski dolini, ob robu Ljubljanskega barja, pa tudi v Posavskem hribovju in v okolici Celjske kotline.
Ob spomladanskih večerih se samec oglaša z značilnim UHU.
Popisali kar 21 teritorijev
Oglašanje samca praviloma traja le nekaj minut, zato je skupinski popis najučinkovitejša metoda za hkraten popis več lokacij, pri čemer se zmanjša možnost podvajanja. Največja gostota gnezdišč se pri nas nahaja na Kraškem robu, kjer samcu velike uharice pravijo gugo – prav zato se je skupinskega popisa prijelo ime Gugalnica.
Gugalnica, ki jo organizira Društvo za opazovanje in preučevanje ptic (DOPPS) je letos potekala že 26. leto, poleg strokovnjakov pa se je je udeležilo preko 180 prostovoljcev, ki so skupno popisali 21 teritorijev. Med njimi sta ponovno zasedeni tudi gnezdi, ki jih DOPPS spremlja preko živih kamer.
Spremljate jih lahko na TEJ povezavi.
Velike uharice v nevarnosti zaradi nezaščitenih daljnovodov
Po popisu na različnih lokacijah na terenu je sledilo predavanje v prostorih zavoda Park Škocjanske jame v Matavunu. Varstveni ornitolog in organizator popisa Tomaž Mihelič je udeležencem predstavil značilnosti vrste in dosedanje rezultate njenih spremljanj.
Velika uharica najraje lovi s preže, zato si vedno išče visoke in stabilne razgledne točke nad loviščem. Največjo nevarnost tako zanjo predstavljajo električni udari na daljnovodih srednjih napetosti, zato je eden ključnih projektov za zaščito vrste izolacija izpostavljenih vodnikov ob električnih stebrih.
Pri tem lahko pomagate s sporočanjem opažanj kadavrov pod daljnovodi DOPPSU – zaradi mrhovinarjev, ki mrtve ptice hitro odnesejo namreč veliko število udarov ostane neopaženih.