Tropsko sadje vsebuje drugačne encime kot na primer jabolka, hruške, češnje, breskve… Encimi v tropskem sadju imajo pogosto pomembno vlogo pri prilagoditvi na vlažno in vroče podnebje.
Encimi nekaterih tropskih sadežev tako pomagajo pri prebavi beljakovin in so koristni za prebavni sistem. Tako papaja vsebuje papain, ki pomaga razgrajevati beljakovine in se pogosto uporablja kot naravno sredstvo za mehčanje mesa.
Ananas vsebuje bromelain, ki ima podoben učinek, obenem pa ima tudi protivnetne lastnosti. Mango je bogat z encimi, ki pomagajo pri prebavi škroba. Banane vsebujejo encime, ki pretvarjajo saharozo v enostavne sladkorje.
Za razliko evropsko sadje pogosto vsebuje encime povezane z oksidacijo in shranjevanjem.
So pa lokalna živila, ki so bogata z encimi, npr. nesegret med, kefir ter kislo zelje in kisla repa.
V tropskem sadju več vitaminov, pa tudi več alergenov
Obe skupini sadežev se razlikujeta tudi po vsebnosti vitaminov in mineralov pa tudi alergenov. Tropsko sadje pa vsebuje več alergenov, zato se alergije nanje v Evropi pojavljajo pogosteje kot pri uživanju lokalnih sadežev.
Vsekakor je najbolje pretežno uživati raznoliko sezonsko sadje. Včasih pa si je dobro privoščiti kaj bolj eksotičnega, za spremembo na jedilniku pa tudi za zdravje in dosego določenih prehranskih ciljev. Tudi glede obremenjenosti z ogljičnim odtisom je seveda bolje uživati lokalno pridelano sadje, ki zaradi krajšega transporta ohrani več koristnih snovi.