Nikotin je močan strup in že količina 0,05 grama lahko povzroči smrt človeka.
V tobačnem dimu je poleg nikotina še veliko drugih škodljivih snovi, zato je kajenje brez dvoma zelo nevarna razvada, čeprav so sprva domnevali, da kot poživilo blagodejno vpliva na človeški organizem.
Popestritev vrta s tobakom
Za kajenje in žvečenje se uporablja predvsem dve vrsti, navadni tobak (Nicotiana rustica) in divji ali kmečki tobak (Nicotiana rustica). Slednji uspeva tudi v Sloveniji, zato si ga lahko omislimo na vrtu.
V nekaterih vrtnarijah so naprodaj namensko vzgojene enoletne sorte z velikimi dišečimi cvetovi različnih barv (beli, rožnati, rdeči, rumeni). Najbolj cenjene zrastejo do trideset centimetrov, največje pa tudi do meter visoko. Uporabljamo jih lahko tudi za rezano cvetje v različnih aranžmajih.
Tobak presajamo ali sejemo na vrt šele v drugi polovici maja, saj ne prenese zmrzali. Liste obiramo od spodaj navzgor, sušimo v zračnem in senčnem prostoru, tudi več tednov, lahko pa na soncu, kot v večini sredozemskih dežel.
Tobak je namreč naravni insekticid
Količina nikotina v rastlini narašča, ko se bliža cvetenju, kasneje pa precej upade. Zato je dobro odstranjevati cvetove, da dobimo liste z večjo vsebnostjo nikotina. Ta je namreč učinkovit insekticid, ki ga lahko uporabljamo namesto bolj strupenih kemičnih pripravkov, pesticidov.
Insekticid pripravimo tako, da posušene ali sveže liste prelijemo s toplo vodo ter pustimo stati en dan. Tekočino precedimo in pred uporabo mešamo z vodo v razmerju 1:2. Tekočino uporabljamo za zatiranje številnih škodljivcev, od listnih uši, tripsov, krompirjevih hroščev, kapusovih muh do polžev.
Seveda pa moramo biti pozorni tudi pri naravnih strupih, saj so lahko škodljivi za otroke in živali.