Ribji orel (Pandion haliaetus) velja za ogroženo vrsto, ki pa živi na vseh kontinentih, razen na Antarktiki.
Odrasli osebki so po hrbtni strani svetlo rjavi, spodnji del prsi je enotno bel, zgornji pa tik pod vratom bel z rjavimi lisami. Na beli glavi ima temno rjavo “masko” čez oči, ki sega vse do vratu. Prav tako ima bele noge, kratek rep in dolga ozka krila s štirimi dolgimi, prstastimi peresi in krajšim petim, ki ptici daje značilen videz. Odrasel samec se od samice loči le po vitkejšem telesu in ožjih perutih.
Ribji orel vezan na jezera in reke
Par naredi veliko gnezdo (premer tudi 2 m) iz vej na večjih drevesih, skalnih osamelcih, stebrih ali na električnih drogovih v bližini vode. Samica potem izleže 2 do 4 belkasta jajca, z rdečkasto rjavimi pikami. Po od 35 do 43 dneh se izvalijo mladički, ki iz gnezda poletijo po 8 do 10. tednih.
Ribji orel živi ob velikih jezerih, čistih in počasi tekočih rekah ali ob ustjih rek, kjer je obilo rib in je hkrati edina evropska ujeda, ki se prehranjuje skoraj izključno z ribami (od tod tudi ime). Evropski predstavniki vrste hladnejši del leta preživijo v Afriki, od koder se spet vrnejo konec marca.
Vir: DOPPS, Urbanatura
Fotografije: