Turška grlica (Streptopelia decaocto) se ne seli in je zaupljiv ptič, ki se je prilagodil na življenje v človekovi bližini.
Gre za veliko predstavnico družine golobov, z dolgim repom in svetlim perjem. Njeno celo telo je enakomerne svetlo sive barve z rjavkastim pridihom. Za odtenek temnejša so krila in hrbet, konice njenih peruti pa so izrazito temno sive. Na glavi izstopa temno oko.
Ko zleti, pokaže še belino na zunanjih delih zadnjega roba svojega zaobljenega repa. Njene rožnate noge in prste bomo najbolje videli, ko se sprehaja po tleh in išče hrano. Sicer pa jo bomo prepoznali po črni vratni progi z belim robom.
Grlica najraje zoba žitno zrnje
Turška grlica je podnevi aktivna rastlinojeda vrsta, ki se prehranjuje predvsem s semeni, plodovi in zelenimi deli rastlin. Najraje ima žitno zrnje, zato se pogosto zadržuje v bližini polj in silosov.
Gnezdi v mestu in na podeželju
V času od marca do septembra lahko spelje dva do pet zarodov. V mestu naredi gnezdo iz vejic, korenin in ostalega rastlinskega materiala na drevesu v mestnem parku, na vrtu ali na pokopališču, na podeželju pa v sadovnjaku ali v kulturni krajini v bližini vasi. Za mlade skrbita oba starša in gnezdo odločno branita pred različnimi vsiljivci.
Vir: Notranjski regijski park