Site icon Eko Dežela

Svet ptic: Mokož – opazujemo ga lahko predvsem pozimi

Mokoža (Rallus aquaticus) lahko prepoznamo po dolgem, rahlo navzdol ukrivljenem rdečem kljunu, ki je le po zgornji strani sivkast.

Oči ima rdeče, večji del glave, vrat, oprsje in trebuh pa sivomodre. Teme, hrbet in krila so kostanjevorjavi s temnimi lisami in progami. Po bokih in notranji del kril s spodnje strani je črno-belo progast. Kratek rep je izrazito navzgor štrleč, po zgornji strani je rjav s progami, po spodnji strani je skoraj v celoti snežno bel.

V Sloveniji mokož gnezdi in prezimuje

Dolgi nožni prsti mu omogočajo hojo po plavajočih vodnih rastlinah, z dolgim kljunom pa v glavnem lovi hrano: žuželke, mehkužce, pajke, manjše ribe, žabe in paglavce. V Sloveniji velja za redko vrsto, ki je močno prizadeta zaradi izginjanja primernih habitatov.

Gnezdo splete iz vejic, steblik trav in trstičevja, večinoma skoraj na vodi, skrito med visoko vegetacijo. Par ostane skupaj in je zelo teritorialen tudi izven gnezdilne sezone. Samica v povprečju znese 6-12 bledorumenih in temno lisastih jajc, ki jih večinoma vali sama, samec pa ji v tem času prinaša hrano. Mladiči se izvalijo nekje po 19-22 dneh in se ločijo od staršev po tem, da nimajo modrosivega perja, so svetlejši in progasti skoraj vse do vratu.

Vir: Urbanatura

(Visited 124 times, 3 visits today)