Mala čigra (Sternula albifrons) je najmanjša evropska vrsta čigre. Zanjo je značilna bela čelna lisa in močan rumen kljun s črno konico.
Ptica sodi med ogrožene evropske vrste, pri nas gnezdi le v Sečoveljskih solinah. Hladno polovico leta pa preživi daleč ob obalah tropske Afrike.
Mala čigra gnezdi v preprosti kotanjici
Maja začne gnezditi na najnižjih, z vodno gladino izenačenih mestih, zaradi česar je tveganje gnezditve večje in zato tudi nizek gnezdilni uspeh. Za uspešno gnezditev morajo biti izpolnjeni naslednji pogoji: primeren vodni režim ter suho gnezditveno obdobje, brez obilnejših padavin. Zanemariti ne smemo niti plenjenja s strani kopenskih in zračnih plenilcev.
Gnezdo je običajno preprosta kotanjica v prsti, obdana s koščki školjčnih lupin in drobirja. Včasih pa samica male čigre tri jajca preprosto odloži kar na ploščat kamen, ki jih vali od 18 do 22 dni, mladiči se speljejo 19 ali 20 dni po izvalitvi.
V solinah jo lahko opazujemo med 15. aprilom in 1. septembrom, predvsem nad plitvim obrežnim morjem, nad solinskimi kanali ter večjimi bazeni.
Poglejte si še več zanimivih ptic:
od gozdnih specialistov do ptic Divje Slovenije