Avtor IF; foto: adobestock 1:51 pop ZANIMIVO

Sladkorni trs: iz njega proizvajajo sladkor, pa tudi melaso!

Sladkorni trs je bil prvo sladilo, davno preden so začeli sladkor pridobivati iz sladkorne pese.

Sladkorni trs  (Saccharum officinarum) je večletna tropska rastlina iz družine trav. Zanimiva je predvsem zato, ker vsebuje okoli 10 odstotkov saharaze, zaradi česar so jo začeli vzgajati že pred več tisočletji.

Sladkorni trs so iz Indije razširili tudi v druge dežele s toplim podnebjem. V Ameriko, Afriko in celo južne dele Španije. Še danes je kar okoli 70 odstotkov svetovne proizvodnje sladkorja vezano na sladkorni trs, največji proizvajalci pa so Indija, Brazilija in Kitajska.

Rjavi ali beli sladkor

Rafinirani sladkor iz sladkornega trsa in sladkorne pese  je po svojih značilnostih in okusu podoben. Toda iz sladkornega trsa je mogoče prioizvesti rjavi sladkor, ki vsebuje več koristnih snovi kot beli. Sladkor je po prvi ekstrakciji iz sladkorneg trsa obarvan rjavo in  ima malo drugačno, lahko mehkejšo strukturo in karamelno noto okusa.Vsebuje pa več mineralov kot rafinirani beli sladkor.

V tropskih deželah iz sladkornega trsa podobno kot iz pomaranč stiskajo osveželen in zelo sladek sok kar v gostinskih lokalih ali v provizoričnih prodajalnah na ulicah. Sok je popolnoma naraven in zdrav za uživanje. Z njegovo destilaciijo pa pridobivajo rum, ki je ena izmed najbolj priljubljenih žganih pijač na svetu.

Melasa – zdrav posladek in celo zdravilo

Kot stranski proizvod pridobivanja sladkorja iz sladkornega trsa nastaja melasa. Ta vsebuje več vitaminov in mineralov (predvsem železa, kalcija in kalija) kot rjavi ali rafinirani sladkor in velja za močan antioksidant. 

Zato njeno uživanje  priporočajo pri zdravljenju anemije oziroma pomanjkanja železa in številnih drugih bolezenskih težavah.  Njeno uživanje je priporočljivo za boljšo prebavo, saj deluje odvajalno. Ugodno vpliva tudi na srčno žilni sistem in znižuje krvni tlak, ter je v pomoč pri premagovanju stresa. Poleg tega ima nizek glikemični indeks in je tako kot sladilo v manjš meri primerna tudi za sladkorne bolnike.

Melasa je lepljiva in na prvi pogled spominja na kostanjev med. Tudi uporabljamo jo lahko podobno kot med . Veliko jo uporaljajo v prehrambni industriji.  V špansko govorečih deželah melasi pravijo tudi med sladkornega trsa. Nekoč je bilo v okolici španske obale Costa del sol veliko nasadov sladkornega trsa in tovarn sladkorja, od katerih danes deluje le še ena in sicer v Frigiliani. Ker sladkornega trsa ne gojijo več, surovino za proizvodnjo melase uvažajo iz Južne Amerike.

                                                                                                                                   

(Visited 314 times, 5 visits today)
Close