Avtor rb; foto: Borut-Furlan 11:45 dop ZANIMIVO

Prvi umetni morski greben pri nas – za več življenja v morju in gojenje hrane?

Umetni podvodni greben v Piranskem zalivu: Edinstven dom za morske organizme

Te dni se v Piranskem zalivu (gojitveno območje Sečovlje) na morsko dno postavlja podvodna struktura, umetni greben, ki so ga v Zavodu YouSea poimenovali Morska oaza Piran.

V slovenskem morju namreč zaradi zamuljevanja primanjkuje trde in razgibane podlage, na katero bi se morski organizmi lahko pritrdili ali se tam le skrivali. 

Več življenja v morju

Morska oaza Piran je sestavljena iz plošč, ki so zložene na stojalo ena nad drugo in je namenjena razvoju trajnostne več trofične akvakulture, ki jo bodo tudi opazovali in raziskovali.

Foto: Zavod YouSea

»Na osnovi večletnih izkušenj s podvodnimi deli in gojenjem morskih organizmov vemo, da bo struktura zelo zanimiva za pritrjanje in skrivanje za celo vrsto organizmov, ki bodo v njen našle svoj dom, zatočišče ali pa tam odlagali svoja jajčeca. Tako se bo obogatilo z morskimi organizmi tudi območje okoli same strukture,« pove Dr. Irena Fonda iz Zavoda YouSea.

Pridobivanje hrane iz morja in vpliv na biodiverziteto

V Zavodu YouSea jih predvsem zanima, kateri organizmi in kdaj se bodo priselili, pa tudi, katere izmed teh organizmov poleg ostrig se bo dalo v prihodnosti gojiti za bolj trajnostno pridobivanje prehrane iz morja.

»Načini, kako bomo v prihodnosti pridelovali hrano, bodo imeli namreč odločilen vpliv na biodiverziteto tako v morju kot na kopnem. Zanimalo nas bo tudi, kakšno filtracijsko kapaciteto bodo imeli ti organizmi, saj bodo večinoma filtratorji, in koliko CO2 lahko vežejo v svoje lupine,« še pojasni Dr. Irena Fonda.

(Visited 176 times, 6 visits today)
Close