Site icon Eko Dežela

Prihajajo velike vremenske spremembe, pravi nova raziskava

Tokovi v Atlantskem oceanu nakazujejo, da prihajajo velike vremenske spremembe. Morski tokovi so glavni dejavnik, ki vpliva na vreme – tokovi v Atlantiku so glavni dejavnik, ki vpliva na vreme na severni polobli. 

In, kot je pokazala znanstvena raziskava, objavljena v Nature Climate Change, bi lahko sistem atlantskih tokov oslabel do te mere, da bi močno vplival na globalno vreme.

Glede na to, da se ozračje segreva (zaradi naraščanja emisij), se pod površjem oceanov zadržuje vse več toplote, zaradi česar se lahko sistem tokov popolnoma poruši. Podnebni modeli so pokazali, da je atlantski tok trenutno najšibkejši v zadnjih 1000 letih, zaradi česar se lahko pričakuje, da je tok že presegel prag, ko se ne bo več povrnil v močnejše delovanje.

In kaj bi sledilo?

V tem primeru sledi ohlajanje severne poloble, višanje gladine Atlantika, vse več padavin v Evropi in Severni Ameriki, premaknil pa bi se tudi monsun, kot je izpostavila britanska meteorološka zveza.

Drugi modeli predvidevajo slabenje toka, ki pa naj ne bi bilo tako nenadno, temveč bolj postopno, s čimer bi do kolapsa toka prišlo okoli leta 2100, takrat bi sledile tudi vremenske spremembe.

 

(Visited 1.431 times, 1 visits today)