Site icon Eko Dežela

Poznate to zdravilno rastlino, ki pomaga tudi po toči?

To je navadni rman (Achillea millefolium), trajnica, ki zraste do pol metra visoko. Pokončno lesnato steblo raste iz korenike.

Najdemo ga na suhih travnikih, pašnikih in ob poteh po vsej Sloveniji. Nabiramo ga v času cvetenja, od julija do oktobra. Za čaj so uporabni listi in cvetovi.

Priprava zdravilnega čaja

Rman vsebuje številne zdravilne učinkovine, tako da je njegova uporaba zelo široka. Rmanov čaj priporočajo za lajšanje menstrualnih krčev,  prebavnih težav, prehladnih obolenj, za zniževanje temperature,  celjenje ran, pospeševanje odvajanja žolča, rman vzpodbuja tek, zaustavlja krvavitve in tako pomaga pri hemeroidih, znižuje krvni tlak in holesterol, deluje pomirjevalno.

Spijemo tri do štiri skodelice čaja dnevno. Pripravljamo ga tako, da svežo ali posušeno zel prelijemo z vročo vodo ter pustimo stati 10 minut in odcedimo. Z ohlajenim poparkom spiramo rane, blažimo vnetja zaradi udarnin in pikov žuželk, spiramo usta pri zobobolu. Potrebno pa je upoštevati, da rmanov čaj ni primeren z nosečnice in majhne otroke.

Rman v likerju, solati…

Za lajšanje simptomov prehladnih obolenj je koristna tudi inhalacija. Kopel pa deluje pomirjajoče in rahlo uspava. Alkoholni izvleček – tinktura, znižuje povišan krvni tlak in holesterol.

Rman lahko dodajamo zeliščnim likerjem, mladi listi ali cvetovi pa popestrijo različne solate.

Rman je zelo dobrodošel na vrtu, saj odganja nekatere škodljive žuželke. Iz njega lahko pripravimo škropivo, ki pomaga pri celjenju ran na poškodovanih rastlinah.

Rman je dobil znanstveno rodovno ime po grškem junaku Ahilu, ki naj bi rastlino uporabljal za ustavitev krvavitev.

Zanimivo:

(Visited 1.092 times, 1 visits today)