Site icon Eko Dežela

Poznate to vsakdanjo, a zdravilno ‘črno’ rastlino?

Črna detelja (Trifolium pratense) je pomembna krmna in medonosna rastlina. Hkrati je tudi  zdravilna, saj se v zdravilstvu uporablja za lajšanje težav pri številnih bolezni.

Podobno kot druge vrste detelj je pomembna kolobarna rastlina. Njene odebeljene koreninice segajo do dva metra globoko, na njih pa bivajo simbiotske bakterije, ki omogočajo rastlini da se hrani z dušikom iz zraka. Na ta način po naravni poti gnoji prst in izboljšujejo njeno rodovitnost.

Črna detelja kot pomoč v menopavzi

Črna detelja me drugim vsebuje zdravilne izoflavonoide, spojine, podobne estrogenu. Pripravki iz črne detelje tako glede na potrebe telesa zmanjšajo ali povečajo raven estrogena v telesu. Zato se najbolj pogosto uporabljajo pri težavah v menopavzi. Pozitivno delovanje črne detelje so dokazal s kliničnimi raziskavami.

Črna detelja spodbuja tudi delovanje jeter, pomaga proti depresiji in vpliva na čvrstost kosti saj upočasnjuje izgubo kostne mase. Krepi krvne žile, normalizira krvni tlak, izboljšuje delovanje srca, lajša revmatoidne težave, pomaga pri vnetju želodca, znižuje krvni sladkor, lajša kronične težave s kožo, blaži kašelj in znižuje povišano telesno temperaturo.

Za zdravilne namene najpogosteje pripravljamo čaj iz svežih ali posušenih cvetov in listov. Pripravke uporabljamo le določen čas, običajno do tri tedne. Njihovo jemanje ni priporočljivo, kadar jemljemo hormonska zdravila. Prav tako ne med nosečnostjo in dojenjem. Poleg čaja je zelo uporabna tudi tinktura, katero pripravimo  s hladnim namakanjem v žganju ali kisu. Tinkturo jemljemo z vodo, pred jedjo ali vsaj eno uro po jedi,  3x dnevno po 25 do 30 kapljic.

Tudi okusna

Cvetove in mlade liste sladko kislega okusa lahko dodajamo solatam, uporabljamo za zgoščevanje zelenjavnih jedi, pripravo juh, rižote. Sesekljane lahko dodajamo testu za kruh ali pecivo.


Več o zajčji deteljici pa tule

(Visited 277 times, 4 visits today)