Site icon Eko Dežela

Poznate to travniško rastlino, ki je sorodnica žajblja?

Travniška kadulja (Salvia pratensis) je večletnica, ki raste predvsem na suhih travnikih in pašnikih v večjem delu Evrope.

V višino zraste tudi do osemdeset centimetrov. Dolgopecljati pritlični listi tvorijo listno rozeto, na steblu pa so manjši. Na visokem steblu se tvorijo socvetja z lepljivimi do tri centimetre dolgimi modro vijoličnimi cvetovi, ki krasijo nekatere travnike vse do septembra. Njen videz kaže na to, da je  bližnja sorodnica žajblja zato ji pravijo tudi žajbelj s travnikov.

Zdravilna kadulja

Podobno kot žajbelj vsebuje eterična olja, čreslovine in flavonoide.  Uporabljamo jo za čiščenje organizma, pri vnetjih v ustni votlini in žrelu, zadahu iz ust, obenem tudi spodbuja prebavo.

Priprava čaja

Travniško kaduljo nabiramo v času cvetenja, najbolje v suhem in toplem vremenu. S stebel osmukamo cvetove in liste ter jih posušimo na toplem senčnem mestu ali v sušilniku. Za uporabo jih zdrobimo šele tik pred pripravo čaja. Čaj pripravljamo v obliki poparka in precedimo po petih minutah. Ima značilen vonj in je prijetnega okusa. Če želimo, da zdravilne učinkovine pridejo bolj do izraza, pustimo cvetove in liste v vodi do 15 minut a potem čaj dobi grenak priokus.

Za okras v kulinariki

Barviti cvetovi so uporabni za okras jedem, predvsem v solatah, omakah in namazih. Jedem jih dodajamo tik pred serviranjem, saj bi s kuhanjem izgubili barvo in obliko. Okusni so tudi mladi listi in poganjki.

Zanimivo je, da travniško kaduljo zaradi oblike cvetov oprašujejo predvsem čmrlji. Nekoč je veljala za čarobno rastlino, katere moč pa naj bi znala uporabljati le čarobna bitja.

(Visited 4.075 times, 3 visits today)