Avtor IF; foto: adobestock 8:37 dop ZANIMIVO

Poznate to okusno začimbo, ki je tudi zdravilna (cveti prav zdaj)?

Šetraj (Satureja hortensis) je ena izmed užitnih divjih rastlin katere cvetovi in aromatični listi nas razveseljujejo tudi jeseni, na prvi pogled pa je podobna timijanu.

Poznamo več kot trideset vrst, najbolj znana in uporabna pa sta vrtni in kraški šetraj (Satureja montana).

Trajnica izvira iz Južne Evrope in Kavkaza, prepoznavna pa je po drobnih listih in majhnih rožnatih cvetovih. Oba sta cenjena tako v kulinariki kot zdravilstvu.

Koristno ga je dodajati stročnicam

Kot rahlo pikantno začimbo šetraj dodajamo omakam, juham, različnim nadevom, lahko ga namočimo v olje ali kis.

Za ta namen uporabljamo predvsem kraški šetraj, ki je bolj aromatičen in ima močnejši okus ter olajšuje prebavo in vzpodbuja tek. Preprečuje napenjanje, zato ga je priporočljivo dodajati stročnicam. Sladkornim bolnikom obenem zmanjšuje občutek žeje.

Začimbe niso le za okus: Kako z njimi pomagamo pri prebavi hrane?

Šetraj v zdravilstvu

Za lajšanje bolezenskih težav je sicer primernejši vrtni šetraj, ki je bolj blagega okusa. Iz šetraja lahko pripravljamo zdravilne tinkture, sirupe, zeliščno sol, eterično olje ali pa liste in cvetove sušimo za čaj.

Vrtni šetraj se uporablja za lajšanje želodčnih in prebavnih težav, kot analgetik pri bolečinah v mišicah in kosteh, ugodno deluje pri jetrnih in žolčnih boleznih, ponaša pa se tudi s protivnetnim delovanjem. Kot antiseptik lahko pripravke uporabljamo pri manjših ranah in razjedah v ustih, ter glivičnih obolenjih in pikih žuželk.

(Visited 237 times, 7 visits today)
Close