Tintnice izstopajo že po beli barvi in koničasti obliki, ki pri mladih spominja na datlje. Površina klobuka je luskinasto vlaknata, na vrhu pa se iz luskin tvori nekakšen rjav skupek.
Trosovnica je sprva bela, kasneje pa začne postajati rožnata in na koncu počrni. Vitek tanek bet je votel, nekoliko odebeljen le pri dnu. Okoli beta se tvori prepoznaven obroček.
Stare tintnice počrnijo
Podolgovate gobe lahko zrastejo do 20 cm v višino a so takrat že prestare za uživanje. Tintnice so najboljše mlade, ko so še čvrste. Ko zrastejo in dozorevajo se hitro zmehčajo in počrnijo. Sprva samo z notranje strani potem po počrni cela goba, se zvonasto odpre in kmalu propade. V fazi propadanja z gobe kaplja črn sok, od tod tudi ime.
Nabiramo jih le dokler so bele in še to jih je potrebno čim prej porabiti, najraje še isti dan. Če začnejo v spodnjem delu temneti, lahko obrežemo samo ta del in ga zavržemo. Najdlje ostane čvrst bet, ki je ravno tako užiten.
Okusne v različnih jedeh
Meso je mehko, milega in prijetnega okusa. Nima izrazitega vonja. Tintnice lahko pripravljamo v omaki dodajamo rižoti, kašam, testeninam, spečemo z jajci. Večje lahko paniramo in ocvremo podobno kot dežnikarice, le da jih je potrebno za ta namen prerezati po dolgem.
Rastejo v skupinah
Tintnice dobro uspevajo na bogatih tleh, kjer rastejo v velikih skupinah. Pogosto jih najdemo na travnikih pa tudi v parkih in na vrtovih ter celo ob cestah. Rastejo od pozne pomladi do konca oktobra.
Velike tintnice ne moremo zamenjati z drugimi gobami. Obstaja še več vrst tintnic, a te so manjše in nepomembne za uživanje.