Site icon Eko Dežela

Poznate te spomladanske cvetlice, ki so užitne – za zdravje in posladek?

Vijolice (Viola) pa niso samo lepe, temveč so tudi zdravilne in presenetljivo okusne. Pri nas uspeva več kot dvajset vrst vijolic, najbolj pogoste pa so obarvane vijolično.

Vse vijolice so užitne, za prehrano ali zdravilne namene pa uporabljamo cvetove, mlade liste in koreniko. Slednjo lahko uporabljamo celo kot nadomestek za kavo. Iz vijolic pridobivajo tudi cenjeno eterično olje.

Vijolične sladice

V kuliniraki najbolj pogosto uporabljamo cvetove, ki imajo rahlo sladek priokus. Cvetove dodajamo jedem na koncu priprave kot okras in začimbo. Lahko jih dodajamo skuti in jogurtu ali pa različnim smutijem. Iz cvetov lahko pripravimo tudi sirup. Za ta namen so najbolj primerne čim bolj močno obarvane vijolice, saj bo tako sirup privlačnejši. Sirup uporabjamo za priravo brezalkoholnih pijač ali pa za obarvanje sladic, vključno s sladoledom. V Franciji iz vijoličnih cvetov izdelujejo tudi bonbone in marmelade ali pa jih kandirajo.

Mlade liste uporabljamo v omakah, prikuhah, za pripravo pesta, kjer lahko vsaj delno nadomestjo baziliko. Kot solata niso najbolj primerni, saj imajo precej izrazit okus.

Zdravilni učinki

V ljudskem zdravilstvu se pripravki iz vijolic uporabljajo predvsem za zdravljenje črevesnih vnetij in bolezni dihal. Med drugim lajšajo izkašljevanje in bolečine, ter znižujejo povišano telesno temperaturo. Pospešujejo tudi zdravljene okužb v ustni votlini in različnih kožnih obolenj.

Iz posušenh ali svežih cvetov pripravljamo čaj, tinkture in kreme. Sirup pripravljamo tako, da v vodi raztopimo kilogram sladkorja, dodamo 200 g ali več cvetov in segrevamo dokler mešanica ne zavre. Potem jo odstavimo in ohladimo.

(Visited 139 times, 1 visits today)