V strokih s sprva krhko lupino se nahaja sladka in užitna pulpa v kateri so enakomerno razpoorejena trda drobna semena. V presnem stanju je notranjost strokov mehka in lepljiva, nekoliko spominja na karamelo.
S starostjo postajo stroki vse bolj suhi in trdi, zato je njihovo presno uživanje vedno bolj težavno. A k sreči so rožiči najbolj pogosto naprodaj mleti, v obliki grobo zrnate moke.
Zdrav posladek revežev
Nekoč so rožiči veljali za hrano revnih, saj so jih uporabljali kot nadomestek sladkorja, čokolade, kave in drugih luksuznih priboljškov.
Toda v sodobni prehrani postajajo vse pomembnejši, saj se ponašajo z veliko vsebnostjo cinka, ki pomaga zagotavljati imunsko odpornost. Vsebujejo tudi kalcij, selen, železo, fosfor in magnezij. Med vitamini prevladujejo E, B in D. Vsebujejo tudi veliko vlaknin, beljakovin in zdravih sladkorjev. Rožiči imajo bistveno manj maščob in torej tudi kalorij kot kakav.
Z njihovim uživanjem pa naj bi poskrbeli, da se nivo slabega holesterola v telesu zniža. Rožičev prah namreč vsebuje polifenole, ki se vežejo na holesterol, uživajo pa jih lahko tudi diabetiki. Rožičeva moka v črevesju in prebavilih veže nase strupe za lažje izločanje. Je čistilec prebavil in telesa, zaradi pektina pa naredi blato primerne gostote.
Nadomestilo sladkorja in čokolade
Rožiči so odlična rešitev za vse, ki bi želeli nadomestiti kakšen sladek priboljšek s čim bolj zdravim. Z drobno mleto rožičevo moko lahko nadomestimo kakav in pripravimo različne čokoladnim podobne sladice. Na primer tradicionalno rožičevo potico. Rožičevo moko lahko tako kot plodove uživamo v jogurtu in smutijih ter povsod v pecivih, kjer lahko nadomesti sladkor in kakav.