Mandlji so eni izmed najbolj uporabnih naravnih plodov, saj gredo skupaj skoraj z vsako hrano. Odlčno se podajo tako k pečenki kot ribam, dodani k zelenjavni omaki ali pa kot sestavni del sladic.
Dozoreli plodovi imajo tanko meso s kosmato lupino pod katero se skriva luknjičasta koščica, tako da so na prvi pogled podobni drobnim marelicam. Trdo lupino, ki obdaja jedro, užitni del mandljev, je težko streti.
Mandlji so običajno naprodaj oluščeni, neolupljeni ali olupljeni, sesekljani, narezani na palčke in naribani, poleg tega pa lahko izbiramo še med praženimi in nepraženimi.
Če želimo s semen mandljev sami potegniti kožico, jih prelijemo z vročo vodo, pustimo da se nekaj časa namakajo, nato pa jedrca iztisnemo iz rjave kožice. Za nadaljnjo uporabo jih lahko sesekljamo z nožem ali zmeljemo, če pa jih rahlo prepražimo dobijo prav posebno aromo.
Poznamo sladke in grenke mandlje
Obe vrsti se ne razlikujeta le po okusu, saj so grenki mandlji za uživanje strupeni. Iz njih izdelujejo le eterična olja, ki se uporabljajo tudi za peko. Grenki mandlji vsebujejo amigdalin, glikozid s cianovodikovo kislino, ki je smrtno nevarna.
V sladkih mandljih pa ni škodljivih snovi, zato se jih lahko lotimo brez skrbi. Vsebujejo veliko beljakovin, maščob, sladkorja, mineralov (kalij, magnezij, kalcij)in veliko vitaminov (E, B1,B2 in A). V večjih količinah celo znižujejo holesterol in lajšajo bolezni srca.
Mandljevo olje priporočajo predvsem v nosečnosti, času dojenja in rasti, pri zaprtju in proti razpokani koži. Veliko se uporablja tudi v kozmetiki.
Mandlji so bili cenjeni že od nekdaj, saj jih omenjajo v Bibliji, posebno priljubljeni pa so bili med egiptovskimi faraoni. Za nekatere narode so slastna jedra več kot poslastica. Tako Amerižani na poročnih svečanostih goste za srečo obdarijo z vrečko sladkanih mandljev. Tudi Švedi mandlje povezujejo s srečo, saj za božič pripravljajo rižev puding s cimetom, v katerega skrijejo eno samo jedro mandlja. In kdor ga dobi, naj bi imel v prihajajočem letu še posebno veliko sreče…