A britansko dobrodelno društvo RHS (Royal Horticultural Society) polžev nič več ne jemlje za škodljivce, saj so na vrtu tudi zelo koristni – pomagajo namreč reciklirati odpadlo listje in ostalo rastlinje.
Kot pravijo v dobrodelni organizaciji, polžev sploh ne razumemo, saj je v Britaniji le 9 od 44 vrst polžev takih, ki jedo vrtnine. Da jih vrtičkarji ne bi več zastrupljali vsevprek, so zagnali kampanjo za prepoved metaldehidnih briketov od letošnjega parila v vsem Združenem kraljestvu.
Sonaravno vrtnarjenje – ne zastruplja polžev in drugih živali
Vrtnarje spodbujajo, da ob svoji zelenjavi gojijo “žrtvene rastline”, za katere jim bo vseeno, če jih pogrizljajo polži. “Njihove sluzaste sledi so nam lahko zoprne, a igrajo pomembno vlogo v okolju prijaznem vrtu in ohranjajo zdrav ekosistem,” poudarjajo.
Dodajo, da se zavedajo, da imajo vrtovi pomembno vlogo v ohranjanju biodiverzitete – in kot takšni ne smejo nobenih živali v vrtu označiti kot škodljivce. Pričakujejo, da bo v prihodnje precej večji poudarek na vrtnarjenju v sožitju tako s polži, kot tudi z gosenicami in ušmi pa tudi pticami, ježi in žabami.
Vsa ta bitja namreč na vrtu skrbijo za to, da ima zemlja veliko večjo vrednost: “Nikoli ne bomo iztrebili rastlinojedih bitij z naših vrtov – a naše gredice so zaradi njih bolj polne življenja.”
Naše vrtove precej bolj od “škodljivcev” ogrožajo podnebne spremembe in invazivne rastline, še izpostavijo.
Vir: Countryl iving