Avtor rb; bv; foto: shutterstock.com 2:46 pop ZANIMIVO

Naravni rezervat Scandola na Korziki: tako polno življenja bi lahko bilo morje!

Naravni rezervat Scandola – svetovno merilo za zaščito biotske raznovrstnosti

Rezervat Scandola obsega približno 900 hektarjev kopnega in 1000 hektarjev morja in je izjemna znamenitost med številnimi naravnimi lepotami, ki jih ponuja Korzika.

Rezervat na Korziki je bil ustanovljen leta 1975 in je glavni rezervat v Franciji, ki obsega približno 900 hektarjev kopnega in 1000 hektarjev morja.

Med strmimi pečinami iz rdečega granita, očarljivimi zalivčki in skrivnostnimi jamami je mogoče opazovati vrsto izjemnih vrst, od katerih so nekatere v sredozemskem prostoru skoraj izumrle.

Rezervat Scandola je zaščiteno območje – naravni laboratorij in izjemno ohranjeno območje, ki je idealno za vse vrste znanstvenih opazovanj. V rezervatu imajo dom številne morske ptice, 200 vrst rib in 450 vrst alg. Vsako leto pa odkrijejo še doslej neopažene vrste.

Uspešna rekolonizacija rdeče korale

Obiskovalce vedno znova navdušijo kolonije tjulnjev in delfinov. Nižje v morju je mogoče opaziti tudi redke in dragocene kolonije rdečih koral, ki so jih poimenovali “Kri Korzike”.

Po stoletjih nekontroliranega nabiranja je danes to dovoljeno le še desetim poklicnim ribičem koral. Ribiči z licenco so edini, ki smejo nabirati ta cenjeni dragulj iz globine 50 metrov in v pogojih, ki spoštujejo ohranitev te počasi rastoče živali. Čeprav je rdeča korala (Corallium rubrum) v Sredozemlju postala izjemno redka, je v rezervatu Scandola v polnem razcvetu že od 15 metrov globoke naprej.

Poleg rdeče korale pa lahko potapljači opazujejo tudi koraligen – strukturo iz rožnato do vijoličastih poapnelih alg, ki je dom tudi gorgonijam z rdečimi, oranžnimi ali belimi pahljačastimi “vejicami”. Od vzpostavitve rezervata leta 1975, ko so popisali le šest primerkov ribe kirnje, jih je trenutno v rezervatu več kot 600. Vse to nakazuje na dobro stanja rezervata.

Zavedajo se vpliva turizma

Čeprav je turizem sezonska dejavnost, rezervat vsako leto obišče skoraj 300. 000 ljudi. Poleg vse več morskega prometa je velik problem tudi odmetavanje smeti v morje. V rezervat je možno dostopati praktično le s čolnom, zato povečan promet povzroča motnje tudi v favni, predvsem z naključnim privezovanjem čolnov, ki degradira morsko dno. Zato se v rezervatu vse bolj usmerjajo k trajnostnemu razvoju turizma.

Vir: EnezGreen

(Visited 1.621 times, 2 visits today)
Close