Rožnato bele cvetove mandljevcev pa lahko v pomladnih mesecih občudujemo tudi v slovenskem Primorju.
Dozorele plodove v trdi luknjičasti lupini obdaja tanka kosmata lupina, tako da so na prvi pogled podobni drobnim marelicam. Trdo lupino je težko streti in tako ni čudno, da so mandlji na prodaj večinoma oluščeni, zmleti ali pa že predelani.
Sladki in grenki mandlji
Poznamo sladke in grenke mandlje pekočega okusa. Obe vrsti se ne razlikujeta le po okusu, saj so grenki mandeljni za uživanje celo zelo strupeni in jih ne smemo uporabljati za prehrano. Iz njih izdelujejo le eterična olja, ki se v manjših količinah uporabljajo tudi za peko.
Grenki mandlji vsebujejo amigdalin, glikozid s cianovodikovo kislino, ki je smrtno nevarna.
V sladkih mandljih ni škodljivih snovi, zato se jih lahko lotite brez skrbi. Vsebujejo pa veliko beljakovin, maščob, sladkorja, mineralov (kalij, magnezij, kalcij, fosfor in vitamine E, B1,B2 in A). V večjih količinah celo znižujejo holesterol in lajšajo bolezni srca.
Mandeljevo olje se veliko uporablja v kozmetiki.
Tako k ribam kot v sladice
Mandeljne lahko uživamo surove ali pečene. Pravzaprav so eni izmed najbolj uporabnih naravnih plodov, saj gredo skupaj skoraj z vsako hrano.
Odlično se podajo tako k pečenki kot ribam, dodani k zelenjavni omaki ali pa kot sestavni del sladic. V slaščičarstvu zmlete ali narezane mandeljne uporabljajo za peko kolačev in piškotov, največ pa jih predelajo v marcipan.
Recept za slednjega sega vsaj v 15. stoletje, ko ga zdravnik Qualler Ryff iz Strassburga omenja kot zdravilno snov. Marcipan vsebuje olupljene mandeljne in sladkor v razmerju 2:1.
Mandlji za srečo
Za nekatere narode so slastna jedra mandljev več kot le poslastica. Tako Američani na poročnih svečanostih goste za srečo obdarijo z vrečko sladkanih mandljev. Tudi Švedi mandlje povezujejo s srečo, saj za božič ~ pripravljajo rižev puding s cimetom, v katerega skrijejo eno samo jedro mandlja. In kdor ga dobi, naj bi imel v prihajajočem letu še posebno veliko sreče.