Poletje je tisti letni čas, ki postreže s širokim izborom takšnih in drugačnih sestavin, s pomočjo katerih lahko v svojih kuhinjah ustvarjamo prave poletne, osvežilne in zdrave jedi.
Jejmo sezonsko
Poletne visoke temperature in sončni dnevi nas kar silijo k temu, da kuhamo in jemo drugače, kot smo sicer vajeni. Poletni meseci postrežejo s širokim izborom sadja in zelenjave, s katerimi lahko ustvarimo sveže in celo zabavne jedi.
Zajtrki in malice v znamenju sadja
Gozdne jagode, borovnice, češnje, marelice, nektarine in breskve … vse to je tisto, po čemer pravo poletje diši. Širok izbor sadja lahko izberete za zdrav zajtrk, hitro malico ali z vitamini polno večerjo.
1. Smoothie: Jutranji pozdrav
- pest češenj ali (gozdnih) jagod
- banana
- navadni jogurt (lahko tudi voda)
Vse sestavine damo v mešalnik. Napitek lahko ‘začinimo’ s cimetom ali vanilijevim sladkorjem, postrežemo lahko tudi hladno (lahko tudi s kakšno kocko ledu). Smoothie nas ne bo le osvežil, ampak bomo po uživanju tega napitka kar siti dlje časa.
2. Smoothie: Poletni odmor
- 1 dcl sojinega mleka (lahko tudi navadnega ali pa mleko nadomestite z vodo)
- breskev (ali nektarina)
- ščepec cimeta
Sestavine zmešamo v mešalniku. Če je jutro resnično vroče, pa se poleg lahko ohladimo s kakšno kocko ledu. Napitek pa je več kot primeren tudi za v službo, kjer si ga lahko privoščite med popoldanskim odmorom.
3. Smoothie: Očistimo telo
- sveže jagode
- mango
- navadni ali vanilijev jogurt
- (za najbolj vroče dni) 3 kocke ledu
Sestavine mešamo v mešalniku, dokler ne dobimo gladke in goste zmesi. Nalijemo v dva kozarca, osvežilno pijačo pa lahko postrežemo tudi s slamicami.
Ali ste vedeli?
- češnje imajo, čeprav so izredno sladke, malo kalorij in maščob ter veliko vlaknin. Prav tako pomagajo lajšati bolečine pri vnetjih, so pa koristne tudi za naše srce,
- breskve vsebujejo vitamine A, B in C, hkrati pa čistijo ledvice in sečni mehur,
- mango je bogat z antioksidanti, vitamini A, C, E in B-kompleksom, in je odlično živilo za ohranjanje videza in našega zdravja.
Poletna kosila in večerje
Ker se nam zaradi visokih poletnih temperatur po navadi ne da kuhati, oz. bi želeli skuhati nekaj na hitro, so hitri in zdravi obroki še kako dobrodošli. Poleti prav zagotovo med glavnimi jedmi prednjačijo takšne in drugačne solate. Če želimo biti po solati dlje siti, lahko vanjo dodamo tudi kakšne testenine, riž, kuhan krompir, feta sir, …
1. Paradižnikova solata z drobnjakom in jogurtom
- en ali dva paradižnika
- čebula
- zelena ali rumena paprika
- kumara
- navadni (tekoči) jogurt
- drobnjak
V posodo narežemo paradižnik, papriko, čebulo in kumaro. Vse sestavine prelijemo z jogurtom, po vrhu pa narežemo oz. nasekljamo drobnjak. Solato lahko začinimo s poprom in soljo, za ‘prave’
gurmane pa priporočamo tudi baziliko.
2. Popečena riba s sezonsko zelenjavo
- postrv (potočna), orada, brancin
- bučka
- paradižnik
- jajčevec
- paprika
- rezina limone
Ribe posušimo in posolimo. Pečico ogrejemo na 180 stopinj, vanjo položimo naoljen pekač. Ribe lahko pripravimo tudi s koruzno moko, lahko pa jih pečete brez vsega. V pečici ribe pečemo približno pol ure, nekajkrat jih obrnemo, da koža na obeh straneh postane hrustljava. Ribo postrežemo z rezino limone.
Sezonsko zelenjavo narežemo, na hitro (15 minut) popečemo na olivnem olju in postrežemo poleg rib.
3. Sendvič malce drugače
- 100 gramov piščančjih prsi
- 10 g rukole
- olivno olje
- (polnozrnata) bombeta
- 50 g gobic (lahko jurčki, šampinjoni, lisičke)
- česen
- začimbe
Priprava: na olivnem olju na hitro (10 minut) popečemo piščančje prsi, ki smo jih prej začinili (sol, poper). V ponvici popečemo tudi česen in dodamo gobice. Lahko popečete tudi bombeto. Bombeto prerežemo na pol, notri damo gobice ter piščančje prsi in nanje položimo rukolo. Postrežemo lahko tudi hladno.
Ne pozabite na dovolj tekočine
V vročih dneh prijajo tudi hladne in osvežilne pijače. Poleg vode lahko dehidracijo preprečite tudi z doma narejenim ledenim čajem, šabeso ali limonado.