Avtor Br; foto: adobestock 5:24 pop ZANIMIVO

Kolibriji – ptice, ki živijo od sladkorja in lahko letijo ‘v rikverc’

Drobne, živobarvne ptice, ki švigajo naokoli in lebdijo nad cvetovi rož, živijo v Severni in Južni Ameriki ter Karibih.

Kolibriji so edine ptice na svetu, ki lahko letijo z glavo navzdol in nazaj. Pijejo čisti sladkor in ne umrejo zaradi sladkorne bolezni.

Njihova majhnost in nenavadna presnova poskrbita, da živijo na robu, včasih morajo skoraj popolnoma “izklopiti” svoja telesa, samo da ohranijo dovolj energije za preživetje noči – ali za selitev na tisoče milj, čez odprt ocean.

Večino časa se prehranjujejo

Anusha Shankar iz Inštituta za temeljne raziskave Tata v Hyderabadu v Indiji, je poskušala ugotoviti, kako preživljajo dneve kolibriji v južni Arizoni. V zgodnjem delu poletja, ko je cvetja v izobilju, lahko ptice zadovoljijo svoje dnevne potrebe po energiji že z nekaj urami hranjenja, pri čemer kar 70 % dneva mirujejo. Ko pa je cvetja manj, so ptice mirovale oz. počivale le 20 % časa, preostanek dneva pa porabile za hranjenje.

Kolibriji otrpnejo, da prihranijo energijo in preživijo hladne noči

Ko ptici grozi, da ji zmanjka energije, lahko ponoči na neki način otrpne, njena telesna temperatura pade skoraj na temperaturo okoliškega zraka – včasih le nekaj stopinj nad lediščem. V tem stanju se ne more hitro odzvati na dražljaje in diha le občasno. Na ta način lahko prihrani do 95 % urnih presnovnih potreb v hladnih nočeh. To ji je lahko v pomoč v dnevih, ko je jedla manj kot običajno, na primer po nevihti. Pomaga pa tudi pri varčevanju z energijo za nabiranje maščobe pred selitvijo.

Do konca svojega “nočnega posta” kolibri skoraj izprazni svoje zaloge sladkorja. Kako je potem mogoče, da se zbudi in leti? Kolibriji so izjemno spretni pri preklapljanju svojega metabolizma s kurjenja sladkorja na kurjenje maščob. To se zgodi v samo nekaj minutah, veliko hitreje, kot to zmorejo drugi organizmi.

Vir: GNN

(Visited 21 times, 21 visits today)
Close