Kalčki imajo visoko hranilno vrednost, saj se pri kaljenju v njih zelo povečajo koristne snovi. Zato so polni vitaminov, aminokislin, mineralov, vlaknin, esencialnih maščobnih kislin, tudi omega-3.
Rastlina za svojo rast namreč od vsega začetka potrebuje veliko energije in koristnih snovi, ki so zaradi lahke prebavljivosti nadvse primerne za uživanje.
Sojini kalčki na primer vsebujejo več beljakovin kot meso, kalčki kapusnic pa vsebujejo zelo veliko kalcija. Kalčki lucerne, detelje in brokolija vsebujejo kanavanin, ki pozitivno deluje proti nekaterim vrstam rakavih obolenj, saj alkalizirajo telo. Estrogeni v kalčkih vzpodbujajo rast in gostoto kosti ter s tem zavirajo osteoporozo. Kalčki vzpodbujajo tudi produkcijo različnih encimov v organizmu, znižujejo slabi holesterol, ter spodbujajo delovanje imunskega sistema.
Kalčki različnih okusov
Še posebno pridejo prav v zimskih mesecih, ko nam primanjkuje sveže zelenjave. Z njimi poskrbimo za vnos koristnih snovi in si obenem popestrimo jedilnik. Kalčki so zelo različnih okusov, od blagih do pikantnih (redkvica).
Kalčke uživamo presne, lahko pa jih dodajamo praktično vsem jedem. Popestrijo vsako solato ali sendvič, lahko jih narežemo ali zmeljemo ter dodajamo smutijem, omakam, testeninam, mesnim jedem. Večje kalčke lahko tudi popečemo ali kuhamo. Mogoče jih je celo posušiti in takšne lahko uporabljamo podobno kot različna zelišča, za dodajanje juham in omakam ter skutnim namazom ali jogurtu. Vse bolj popularni so tudi za okusen okras jedi.