Site icon Eko Dežela

Kakšen je vpliv embalaže kozmetike na okolje – in na naše telo?

Hitra matematika nam pokaže, koliko embalaže proizvedemo in zavržemo za namene proizvodnje kozmetičnih proizvodov. Največji izziv z vidika okolja je v tem, da jo je zelo težko reciklirati zaradi ostankov izdelkov v njej.

Najbolj trajnostni material je aluminij, saj za njegovo proizvodnjo uporabijo najmanj energije, obenem pa je kar 80% vsega uporabljenega aluminija recikliranega. Izziv pa so aluminijaste tube, v katerih ostane večja količina izdelka in bi ga bilo potrebno za recikliranje razrezati in oprati, kar pa zelo poveča porabo energije in vode.

Embalažo lahko uporabimo na več načinov v svojem gospodinjstvu, namesto, da jo odvržemo in kupimo novo, npr. za nakit ali živila. Uporabimo jo lahko tudi za pripravo domačih negovalnih izdelkov.

Nekatera podjetja že spodbujajo kupce, da po uporabi izdelka vrnejo embalažo, ki se lahko v primeru nepoškodovanosti ponovno uporabi ali pa jo reciklirajo. Vedno bolj so v porastu tudi trgovine brez embalaže, v katere kupec pride s svojo lastno embalažo, ki naj bo aluminijasta ali steklena.

Kaj pa vpliv na našo kožo oz. zdravje?

Teja Urankar, diplomirana biotehnologinja z umeritvijo v biokemijo na dunajski univerzi, diplomirana formulatorka kozmetike na angleški šoli Formula Botanica ter lastnica 100% naravne in organske kozmetike Butter Be Kind, pravi, da je aluminij tudi z vidika vpliva na telo najboljša izbira za embalažo za kozmetične izdelke. Iz plastične embalaže (še posebej reciklirane) se namreč v izdelke izloča veliko aditivov, kar potem nanesemo skupaj z izdelkom na kožo, pri aluminiju pa do teh reakcij ne prihaja.

V zadnjem času je vedno bolj v trendu uporaba biorazgradljive embalaže za kozmetične proizvode, ki pa je zaenkrat še zelo rizična, saj tehnologija na tem področju še ni dovolj napredna. Sestavine v izdelku lahko namreč sprožijo reakcijo razkrajevanja embalaže, kar posledično spet nanesemo na svojo kožo.

(Visited 244 times, 1 visits today)