Zato smo na Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS) poslali vprašanje, ali se skrb za ptice razlikuje, če je zima mrzla in zasnežena ali pa je “topla” in zelena.
Za začetek spomnimo, da naj bo krmilnica za ptice postavljena v bližini drevesa. A hkrati moramo preprečiti dostop morebitnim plenilcem (npr. mačk), zato naj bo od dreves in grmov oddaljena približno dva metra.
Primerna hrana za ptice so semena in sadje
»Osnovno pravilo je, da ptice hranimo samo s hrano, ki jim je dostopna tudi v naravi – torej s semeni in sadjem. Z mešanico semen, ki jo lahko kupimo praktično v vseh živilskih trgovinah in so običajno mešanica sončničnih semen, prosa in semen konoplje, ugodimo številnim pernatim sosedam, ki se pozimi zadržujejo v okolici naših domov,« povedo v društvu. Kos in taščica si rada postrežeta tudi s sadjem, zato jima lahko ponudite tudi jabolka in rozine.
»Ko pa se temperature spustijo pod ledišče ptice potrebujejo visoko kalorično hrano in takrat jim gre pogača s semeni še posebej v slast,« so pojasnili na DOPPS. Pogačo lahko enostavno izdelate kar sami doma (https://www.ekodezela.si/eko-zanimivo/kako-sami-naredite-pogaco-za-ptice/).
Na tem mestu velja še opozorilo, ptic nikoli ne hranite s kruhom ali ostanki hrane, posebej ne s takšno, ki je bila soljena ali kako drugače začinjena!
Ptice si vodo in zavetje poiščejo same
Ne glede na to, ali je zima mrzla in zasnežena ali “topla” in zelena, naj velja, da se ptice hrani s semeni in sadjem. V društvu so povedali še, da ptice tudi v najbolj mrzlih dneh načeloma nimajo težav z iskanjem vode, kot na primer poleti. Tudi primerno zavetje si bodo poiskale same.