Avtor u;r; foto; adobestock 1:58 pop ZANIMIVO

Kako prepoznamo, da jež ni v redu in potrebuje pomoč?

Warwickshire Hedgehog Rescue je nedavno objavil nekaj novih zanimivih spoznanj o ježih.

Tem se namreč s spreminjanjem podnebja spreminja tudi način življenja – ni več nujno, da jež potrebuje tople prostor, če v teh dneh še nima dovolj teže – saj bo še toplo. Hkrati pa se jim spreminja tudi hibernacija.

Objavo so prevedli v Jež – naš vrtni prijatelj, tukaj povzemamo bistvo.

Ker so zime vse bolj mile, ježi na zimsko spanje ne gredo tako kmalu kot je bilo to morda v navadi nekoč. Zimsko spanje pa lahko traja od nekaj mesecev pa tudi do le nekaj dni. Nikoli pa ne prezimujejo na prostem naredijo si gnezdo.

Kako poskrbite, da bo ježu na vašem vrtu prijetno?

Jež potrebuje pomoč – ali ne?

“Prosimo, bodite previdni, kaj delite, saj je veliko napačnih informacij, ki prihajajo iz skupin, ki niso namenjena ježem. Jež, ki ga najdemo na prostem, morda leži na boku ali je zvit, ta ne spi, ampak potrebuje pomoč – če najdete takega, ta potrebuje pomoč! Ne dajajte ga v kup listja, hiško za ježke, v grmovje, v škatlo ali kaj podobnega in ga tako pustite – ampak poiščite pomoč poznavalcev,” pozivajo v Jež – naš vrtni prijatelj.

Mnogi ljudje so namreč zaskrbljeni, pravijo, glede tega, koliko mora jež tehtati, da lahko preživi hibernacijo, vendar je dejavnikov za njihovo preživetje veliko in vsi ježi ne hibernirajo (hibernirajo različno dolgo), če obstaja dobro zatočišče in dobri viri hrane.

“Ključni dejavnik za hibernacijo je stanje ježevega telesa. Morda boste našli ježka, ki tehta na primer 600 g, toda če je njegovo telesno stanje slabo (izgleda suh in izgleda kot žoga za ragbi, ko se zvije), potem so njihove možnosti slabe in bodo potrebovali pomoč, še posebej, če jih boste videli čez dan, medtem ko bo tisti z enako težo, ki je lep krog (kot nogometna žoga), v redu,” pojasnjujejo.

Ne pozabite – ježki videni čez dan potrebujejo pomoč!

Mladiči imajo do mraza še dovolj časa

Naokoli je sedaj še veliko mladičev, ki so zapustili svoja gnezda in se trudijo nabrati težo. “Zanje je še vedno dovolj časa za iskanje hrane in presenetljivo je, kako hitro bodo pridobili na teži in kondiciji. Posredujte le, če jih vidite čez dan ali če so videti bolni ali poškodovani,” svetujejo.

Ježki se v glavnem prehranjujejo z žuželkami (polži so jim najmanj ljubi)) in če te hrane primanjkuje, se bodo zanašali na nas, da jim zagotovimo dodatno hrano tudi čez zimo. V tem primeru nadaljujte z dohranjevanjem vso zimo.

Česa jež ne sme jesti?

“Prepričajte se, da so vsi ostanki na tleh s ptičjih krmilnic odstranjeni – ježi jih bodo, ko so lačni pojedli, vendar so semena in oreščki lahko zelo nevarni za ježke. Prav tako jim ne nastavljajte sadja, surovega mesa ali zelenjave,” še povedo.

(Visited 75 times, 2 visits today)
Close