11:05 dop ZANIMIVO

Kaj se dogaja v vodah – kam so izginili racmani?

Ste v zadnjem obdobju opazovali race mlakarice in se spraševali, kam so izginili racmani?

Niste edini, na KP Škocjanski zatok in tudi v naše uredništvo se je obrnilo kar nekaj ljudi s podobnimi vprašanji. Za kaj gre, so pojasnili v Škocjanskem zatoku …

Kako sploh ločimo race in racmane? Samci in samice se pri racah izrazito razlikujejo, samci so pisani, samice pa bolj »dolgočasno« obarvane.

Živopísno perje samca race mlakarice (Anas platyrhnchos) med svatovanjem pomaga osvojiti samico, saj ji z intenzivnimi barvami sporoča, da je zdrav in spreten, ter se kljub vpadljivim barvam uspešno izogne plenilcem. Po drugi strani pa morajo biti samice čim manj opazne, saj so tiste, ki opravljajo pomembnejšo vlogo v času valjenja in oskrbe mladičev. V nasprotnem primeru bi jih plenilec lažje opazil, posledično bi bil ogrožen tudi zarod.

A barvitega perja se racmani znebijo

Ko se paritveno obdobje zaključi, je bleščeče perje odslužilo svojemu namenu, zato se ga samci znebijo. »Svatovsko perje nadomestijo z lisasto rjavim, ki mu pravimo eklipsno perje, s katerim se lažje skrijejo pred plenilci. Od junija dalje bomo samce od samic mlakaric ločili predvsem po samčevem rumenem kljunu,« so zapisali na Facebook strani Škocjanskega zatoka.

Po nekaj mesecih spet v značilnih barvah

»Jeseni se samci spet golijo in postajajo ponovno barviti, kot smo jih vajeni. Oktobra in novembra namreč že začnejo iskati izvoljenke. Ker je samcev več kot samic, mora vsak srečnež neprestano nadzorovati svojo družico, ki mu jo ob najmanjši nepazljivosti lahko spelje drugi snubec,« še pojasnijo v zapisu na družabnem omrežju. Običajno samec samico zapusti v začetku pomladi, ko ona začne z valiti jajca.

Zdaj vemo, da racmani niso izginili, ampak so se le »preoblekli« v manj opazno opravo.

Vir: FB Škocjanski zatok

(Visited 257 times, 1 visits today)
Close