3:56 pop ZANIMIVO

Jezikovna znanja so danes nujno potrebna

Zakaj, bodo dejali mnogi, so jezikovna znanja danes nujno potrebna, ko pa imamo vendar Google prevajalnik? Zakaj, ko zna vsak angleško?

“Pa se vprašajmo: kaj pa to pomeni, znati jezik? Pa ne samo tuji, tudi svojega, torej svoj materni jezik? Ste v zadregi z odgovorom? Je to znanje besed? Slovnice? – Je. In še mnogo česa. In čemu jezik služi? Je samo eno od orodij sporazumevanja. Ki pa lahko povzroči toliko nesporazumov,” uvodoma pravijo na Slovenskem društvu učiteljev tujega strokovnega jezika.

Jeziki stroke – informatike, medicine, prava …

“Na tečajih in v šoli se (na)učimo slovničnih struktur in komunikacijskih vzorcev. Na fakultetnem nivoju znanstveno proučujejo zgodovino in razvoj jezikov. Jezika pa ne moremo proučevati izolirano (čeravno je po mnenju mnogih teoretikov entiteta »per se«), temveč v njegovi vpetosti v naš vsakdan, v naša življenja ter nenazadnje v najširša območja človeškega delovanja in snovanja,” še dodajo.

Naš svet je postal mednarodno digitalen. Znanstvene panoge so ozko specializirane. “Eno od področij jezika so tudi jeziki posameznih strok. Informatike, medicine, tehničnih ved, ekonomije, prava…  lahko bi dolgo naštevali. Znotraj teh gre za specialno besedišče, pa tudi za izbiro žanra sporazumevanja. V dopisovanju s sodiščem ali bančnikom bomo uporabili drugačno raven formalnosti, vljudnosti, prepričevali bomo na drugačen način kot doma ali v krogu prijateljev,” pravijo v društvu.

Prav to: LSP – languages for special /or specific purposes, torej jeziki stroke, so v središču delovanja Slovenskega društva učiteljev tujega strokovnega jezika (SDUTSJ), ki je bilo ustanovljeno pred 22 leti, z namenom spodbujati večjo kakovost poučevanja tujega jezika stroke in pomagati pri profesionalni rasti učiteljev.

Druga znanstvena konferenca bo – online

Danes šteje približno 70 članov, ki delujejo na različnih fakultetah ljubljanske, mariborske in primorske univerze ter na raznih drugih izobraževalnih ustanovah. Društvo že več kot desetletje izdaja prosto dostopno spletno znanstveno revijo Scripta Manent, priročnike za poučevanje tujih jezikov stroke, izvaja praktične delavnice, sodeluje v domačih in mednarodnih strokovnih in znanstveno raziskovalnih projektih ter prireja mednarodne znanstvene konference.

Prva je potekala v Rimskih termah od 18. do 20. maja 2017 pod naslovom Tuji jeziki stroke: Priložnosti in izzivi poučevanja in raziskovanja. Več kot 150 predavateljev in predavateljic iz 25 držav sveta je udeležence konference in širšo javnost seznanilo z raziskavami in primeri dobre prakse na področju: raziskave žanrov, leksikografije in terminografije, medkulturnih študij, jezikovne politike, informacijsko-komunikacijske tehnologije, snovanja učnih načrtov, metodologije poučevanja, snovanja učnih gradiv, ocenjevanja in evalvacije ter učiteljeve vloge, nalog in kompetenc. Vzpostavile in utrdile so se mnoge raziskovalne in tudi prijateljske vezi in rodil se je mednarodni projekt TrailS za ciljno izobraževanje učiteljev jezika stroka.

Zdaj je pred vrati druga konferenca Društva SDUTSJ. Potekala bo 15. in 16. oktobra 2020 online. Na treh vzporednih spletnih povezavah se bo zvrstilo več kot 70 znanstveno raziskovalnih prispevkov. “Že na generalkah pa se je pokazalo, da koronska situacija ne more zaustaviti človekove misli, navdušenosti, dobre volje in pripravljenosti za sodelovanje,” navdušeno povedo v društvu.

 

(Visited 231 times, 1 visits today)
Close