Indijanska kopriva ali monarda (didyma) na videz ni prav nič podobna koprivam.
Najbolje uspeva na sončnih legah v ilovnatih in glinenih tleh, ki pa morajo biti dobro odcedna. Za vzgojo je nezahtevna in dobro prenaša nizke temperature. Zraste lahko tudi poldrugi meter visoko.
Stebla so v prerezu kvadratna. Temno zeleni listi z rdečimi listnimi žilami so podolgovati in dolgi do 15 centimetrov, ter spodaj dlakavi. Na koncu vej se v glavičnih socvetjih razvijejo do štiri centimetre dolgi cevasti cvetovi.
Zdravi prehladna obolenja
Že ameriški staroselci so cenili njene protimikrobne lastnosti. Čaj pijejo za zdravljenje prehladnih obolenj saj spodbuja izločanje sluzi. Indijanska kopriva spodbuja prebavo, zmanjšuje napihnjenost, preprečuje krče, pospešuje izločanje seča, ter znižuje telesno temperaturo.
S pomočjo čajev je mogoče pripravljati obkladke za rane in vneto kožo, topel napitek pa je primeren za spiranje ustne votline pri okužbah ust in žrela.
Diši po bergamotkah
Čaj pripravljamo iz svežih ali posušenih nadzemnih delov rastline. Precedimo ga po petih do desetih minutah. Okus spominja na timijan, ameriški priseljenci pa so ga pili tudi kot nadomestek težje dostopnega pravega čaja.
Zmečkani listi, steblo in cvetovi imajo značilen vonj po pomarančah bergamotkah. Liste in cvetove lahko uporabljamo za začinjanje različnih jedi, predvsem sladkih.