Toda nikar jih ne ubijajte, saj so ljudem stonoge popolnoma neškodljive. Ne uničujejo lesnih površin in ne prenašajo bolezni. Še več, so tudi koristne, saj se hranijo z različnimi žuželkami. Na njihovem jedilniku so tako muhe, bolhe, pajki, mravlje, moli, pršice kot stenice, ščurki in še kaj.
Hišne stonoge nimajo gnezda, zato neprestano iščejo hrano. Plen ubijejo s strupom, ki pa ljudem ni škodljiv oziroma ne more prodreti skozi kožo.
Hišne stonoge zrastejo do pet centimetrov, v resnici nimajo sto, ampak petnajst parov nog, živijo pa do sedem let. Aktivne so večinoma ponoči.
Stonoge odganja meta
Če stonog res ne želite srečevati v svojem domu, se ne poslužujete kemičnih insekticidov, saj s tem zastrupljate tudi svoje okolje. Pomaga lahko že, če pazite, da nikjer ne puščate ostankov hrane in poskrbite, da nimate vlažnih prostorov.
Odženete jih lahko tudi s priljubljenim dišečim zeliščem meto. Vonj mete odganja različne insekte. Nekaj sadik lahko posadite v lončke. Še učinkoviteje pa je, če pripravite koncentriran metin čaj. Hladnega prelijete v stekleničko z razpršilom. Tekočino občasno popršite okoli vrat in oken ter po bolj skritih kotičkih doma.
Tudi strigalice niso nevarne
Hišnim stonogam (Scutigera coleoptrata) pravimo tudi sobne strige, čeprav s strigalicami (Dermaptera) nimajo dosti skupnega.
Strigalice živijo v naravi in imajo zadek oblikovan kot klešče, zaradi katerih se jih je oprijelo kar nekaj vraž. Med drugim, naj bi človeku zlezle v uho in poškodovale bobnič, kar pa seveda ne drži.
Strigalice so prav tako koristne, saj se hranijo z listnimi ušmi in mladimi polži. Nadloga postanejo le, če se zelo namnožijo , saj lahko načnejo tudi cvetne liste rož. Ker se rade zadržujejo na vlažnih mestih, jih lahko privabite z mokrim papirjem, katerega skupaj s strigalicami odvržete v kompost ali na del vrta, kjer vam niso v nadlego.