Site icon Eko Dežela

Gozdni specialisti: Koconogi čuk, aktiven izključno ponoči

Koconogi čuk (Aegolius funereus) je 10 do 23 cm velika sova. Značilne sivorjave barve z belimi pegami in kratkim repom. Znan je tudi po velikih rumenih očeh, začudenem pogledu in nočni aktivnosti.

Koconogi čuk gnezdi večinoma v luknjah, ki jih izdolbe črna žolna, v naravnih duplih in gnezdilnicah. Ko valeča samica zazna vsiljivca v bližini ali pod drevesom, skoči na odprtino dupla in jo zapolni s svojo varovalno obarvano glavo.

Koconogi čuk živi v starih drevesih z dupli

Naseljuje iglaste gozdove v gorskem svetu, kjer pleni male sesalce, najraje voluharice, redkeje miši, rovke in ptiče. Živi le tam, kjer je v gozdu dovolj starih dreves z dupli. Taka drevesa so v slovenskih gozdovih dokaj redka, kar omejuje razširjenost te zanimive in malo poznane vrste sove.

Samci ostajajo na istem teritoriju celo leto

Ob kopnenju snega začnejo odrasli samci intenzivno prepevati na svojem teritoriju, ki je pogosto manjši od kvadratnega kilometra. Samci ostajajo na svojem teritoriju celo leto, medtem ko se samice in mladiči zaradi ostrih zimskih razmer na gnezdiščih, raje umaknejo v nižje lege, kjer lažje dostopajo do hrane.

Postanite varuh gozdnih specialistov tudi vi. Obiščite www.gozdnispecialisti.si in preverite, kako lahko pomagate ohraniti naše naravne gozdove in ogrožene vrste v njih.

Vir: DOPPS

(Visited 502 times, 2 visits today)