Belohrbti detel (Dendrocopos leucotos) je zelo plah in ga težko opazimo. Po videzu je podoben velikemu detlu, ki je večkrat viden tudi v bližini naših domov.
Belohrbti detel je s svojimi 25 centimetri največji detel pri nas. Samec je podoben srednjemu detlu z rdečo kapo in izrazitejšimi progami na hrbtu. Vrsta velja za zahtevno in ekološko specializirano.
Najredkejša vrsta detla v Evropi
Živi v starih, odmaknjenih bukovih gozdovih in velja za bukovega specialista. Že res, da je Slovenija poraščena z bukvijo, a belohrbti detel pri nas ni pogosta vrsta. Za preživetje potrebuje velike količine odmrlega drevja, kjer najde svojo najljubšo hrano – ličinke lesnih hroščev.
Zato ni presenetljivo, da belohrbtega detla najdemo le v starih, naravnih gozdovih in gozdnih rezervatih, kjer je odmrle biomase še veliko. Populacija belohrbtega detla v Sloveniji majhna, saj je ocenjena na 100-150 gnezdečih parov.
Ogroža ga način gospodarjenja z gozdovi
Na Finskem in Švedskem, ki sta najbolj gozdnati evropski državi, je intenzivno gozdarstvo belohrbtega detla potisnilo na rob izumrtja. Najpomembnejši krivec za njegovo redkost je način gospodarjenja z gozdovi, ki ne zagotavlja zadostne količine padlega in odmrlega drevja.
Postanite varuh gozdnih specialistov tudi vi. Obiščite www.gozdnispecialisti.si in preverite, kako lahko pomagate ohraniti naše naravne gozdove in ogrožene vrste v njih.
Vir: DOPPS