V Indoneziji se takšnega načina pridobivanja hrane poslužuje dobra petina pridelovalcev riža. Riž potrebuje za uspešno rast veliko vode in v njej lahko živijo tudi ribe. Riževe bilke s senco zagotavljajo nižjo temperaturo vode in zavetje ribam, ki jih ogrožajo plenilci.
Ribe pa imajo pomembno vlogo, saj se hranijo z algami in z žuželkami, ki so potencialni škodljivci na riževih poljih. Obenem z iztrebki poskrbijo za naravno gnojenje in izboljšujejo rodovitnost tal.
Riž brez pesticidov
Tako za gojenje riža večinoma niso potrebna umetna gnojila in fitofarmacevtski pripravki, ki med drugim onesnažujejo vodo in zrak. S tem znižujejo stroške, pridelovalci pa lahko poleg riža prodajajo tudi ribe in si s tem zagotavljajo višji hektarski donos na naraven način.
Ker se ribe hranijo tudi s komarjevimi ličinkami s tem zmanjšujejo njihovo populacijo kar je dobrodošlo pri boju proti različnim boleznim (malarija, tropske mrzlice…), ki jih prenašajo komarji.
Za takšen način kmetovanja morajo na robu riževih polj urediti vodne kanale, v katere se lahko ribe umaknejo v času po žetvi, ko na polju nekaj časa ni riževih bilk.