Avtor IF; foto: adobestock 11:25 dop ZANIMIVO

Gojenje gob kar doma? Zakaj pa ne!

Z malo truda in upoštevanja osnovnih navodil lahko prav vsak doma pridela nekatere vrste gob, ki ponujajo svojevrstno izkušnjo in popestritev domačega jedilnika.

Za gojenje v manjšem obsegu ne potrebujemo posebno prilagojenega prostora. Dovolj je že namenska škatla, katero lahko postavimo v katerikoli bivalni prostor.

Glavni dejavniki za uspešno rast so ustrezna temperatura, vlažnost in prezračenost. Običajno je potrebno zagotoviti, da rastišče ni izpostavljeno direktnemu soncu. Priporočljivo je dosegati vlažnost nad 75 % in temperaturo 15 – 21 stopinj Celzija.

Gojenje na substratu

V notranjih prostorih gobe gojimo s pomočjo substrata v vrečkah.  Pri profesionalnih gojiteljih (gobjak.com)  lahko kupimo substrat na bazi žagovine, ki je preraščen z micelijem gliv. Micelij razkraja les in iz njega črpa hranila, ki so potrebna za rast gob. Iz enega kompleta lahko pričakujemo do poldrugi kilogram gob, ki lahko začnejo rasti že v enem tednu. Iz enega substrata gobe zrastejo običajno trikrat lahko pa tudi večkrat, vendar so količine vsakokrat manjše.

Kupljeni substrat je potrebno postaviti v primerno okolje – večjo prozorno  škatlo iz umetnih mas, ki ne prepušča vode. Dno prekrijemo z materialom, ki zadržuje vodo (perlit, glinopor…). Notranjost posode popršimo z vodo enkrat ali dvakrat dnevno in skrbimo, da je dno vedno vlažno. Paziti moramo, da vode ne pršimo po rastočih gobah, saj lahko začnejo gniti. Posodo pustimo odprto ali jo pokrijemo le s krpo ali priprtim pokrovom. Gobe začnejo rasti v nekaj dneh. Ko gobe poberemo, substrat za 12 do 24 ur namočimo v vodo in s tem vzpodbudimo ponovno rast.   Pridelek običajno pričakujemo trikrat.

Katere gobe gojimo doma?

Med gojenimi gobami so najbolj znani šampijoni. Toda dokaj enostavno je mogoče gojiti še nekaj vrst, ki so zanimive tako po videzu kot okusu, nekatere so tudi zdravilne.

Zelo primeren za gojenje v sttanovanjih je roza ostrigar. Ker gre za tropsko vrsto gobe ji prija višja temperatura v stanovanjih. Prenese tudi malo nižjo vlažnost. Škatla mora biti odprta, ker gobe ne marajo ogljikovega dioksida. Šitake lahko gojimo tudi v skoraj zaprtih posodah. Bukov ostrigar in resasti bradovec najbolje uspevata  v hladnejših, neogrevanih prostorih. Potrebujeta pa daljši čas za rast. Med najmanj zahtevne uvrščamo svetlikavo pološčenko, ki pa se uporablja predvsem v zdravilne namene, saj je njen klobuk otrdel.

Gojenje na hlodu

Za gojenje na hlodu moramo izbrati kak meter dolg nepoškodovan hlod listavca z lubjem (bukev, gaber, jelša…), ki je star od dva tedna do dveh mesecev.Miceljij gob v hlod najenostavneje vstavimo s pomočjo lesenih čepkov, v katerih je micelij. Čepke vstavimo v izvrtane luknje in jih zadelamo z voskom, da micelij zaščitimo pred izsušitvijo in žuželkami. Hlod postavimo v hladen kletni prostor v plastično vrečo. Če imamo na voljo vrt pa izberemo senčen in vlažen kotiček.Prekrijemo ga s plastjo slame, da preprečimo izsuševanje.Slamo v vročih dneh redno polivamo z vodo. Micelij potrebuje od leta do tri, da preraste hlod in začnejo rasti gobe. Pobiramo pa jih lahko tudi do pet let.

(Visited 59 times, 11 visits today)
Close