Nezvestoba ali prevelika razdalja običajno pomenijo ločitev za človeške pare, vendar se zdi, da podobni dejavniki igrajo vlogo pri razhodu tudi med pticami.
V reviji Proceedings of the Royal Society B so raziskovalci na Kitajskem in v Nemčiji opisali, kako so črpali iz predhodno objavljenih podatkov o stopnjah ločitev za 232 vrst ptic s podatki o smrtnosti in selitvenih razdaljah.
Ekipa je tudi dala samcem in samicam vsake vrste ločeno oceno ‘nezvestobe’, ki temelji na objavljenih informacijah o vedenju ptic.
Eden od razlogov za ločitev je moška “nezvestoba”
Ekipa raziskovalcev je v raziskavi zapisala: »Visoka stopnja ločitev in moške nezvestobe so značilne za deževnike, lastovke, kobilarje in kose. Na drugi strani pa imajo petrulji, albatrosi, gosi in labodi nizko stopnjo ločitev kot tudi moške nezvestobe.«
A “problematična” je samo moška nezvestoba, ne pa tudi ženska: »Če je samec nezvest, je to v ptičjem svetu razumljeno kot zmanjšanje njegove predanosti, saj je njegova prisotnost razdeljena med več partnerk. Zato postane manj privlačen za samice in je naslednje leto pogosto “zamenjan” z drugim partnerjem,« pove soavtor študije Zitan Song. Medtem ko ženska nezvestoba nima takšnih posledic, saj dvom o očetovstvu večino ptičev spodbudi, da so še bolj vpleteni v vzgojo mladičev.
Vrste z daljšimi selitvenimi razdaljami se pogosteje ločujejo
»Po selitvi lahko pari prispejo na cilj v časovnem razmiku, kar vodi v situacijo, ko se lahko tisti, ki je prvi priletel na cilj pari z drugim partnerjem, kar ima za posledico ločitev. Selitev lahko povzroči tudi, da pari pristanejo na različnih mestih za razmnoževanje, kar spet privede do ločitve. Ta možnost se stopnjuje z daljšo selitveno razdaljo,« še pojasni Song.
Poglejte še galerijo ptic “v prepiru” …






Vir: The Guardian