Ekoterapije običajno potekajo v naravi, s pomočjo živali ali rastlin. In čeprav se ekoterapija pogosto izvaja s svetovalcem, lahko starši uporabijo nekatere ideje in tehnike tudi za svoje otroke.
Premišljene dejavnosti na prostem zagotavljajo umirjeno okolje, ki pritegne otrokove čute, kar raziskave kažejo, da jim lahko pomaga, da se osredotočijo, se počutijo bolj samozavestne, občutijo manj tesnobe in so bolj empatični.
4 primeri ekoterapije za otroke
- Namesto da samo slikajo ali rišejo pod drevesom, naj uporabijo vseh pet čutov za ustvarjanje. Vprašajte jih, kje v naravi najdejo določeno barvo, kaj med ustvarjanjem vonjajo in katere zvoke slišijo? Spodbujajte jih, da vse zaznano vključijo v ustvarjanje.
- Medtem ko skupaj z otroki posejete semena, jih vprašajte, kakšna je zemlja na otip in kako diši. Ko rastline vzklijejo, naj opazujejo, kako se spreminjajo. Vrtnarjenje izboljša osredotočenost in daje otrokom občutek dosežka.
- Spodbujajte otroke, da pri svoji najljubši športni dejavnosti uporabljajo vseh pet čutov. Med tekom lahko poslušajo, koliko različnih ptic slišijo peti. Med igranjem tenisa naj opišejo udarec žogice ob lopar. Med plavanjem naj bodo pozorni na občutek v vodi, ko plavajo hrbtno in žabico.
- Spodbujajte otroke, da tiho sedijo pod drevesom, na travniku ali klopci, in opazujejo majhna bitja, kot so mravlje, črvi, čebele. Osredotočijo naj se na ta bitja in naj si predstavljajo, kakšen je občutek biti ta žival, to jim bo pomagalo razviti empatijo do živali.
Vir: NG